Telewizja jest passé

Fot. Murdo.mcd Flickr

Ja tu sobie piszę o wszystkim co HD, SD i OK, szukam martwych pikseli, podniecam się OLED-ami, telewizorami 3D i innymi gadżetami dla obywateli świata HD, a okazuje się, że coraz mniej ludzi w ogóle chce mieć w domu telewizor. W Polsce już 700 tysięcy domostw nie ma telepudła!

Taka liczba pojawiła się w badaniu TGI przeprowadzanym przez MillwardBrown SMG/KRC. 700 tysięcy polskich domostw nie ma telewizora. I to nie dlatego, że są to urządzenia za drogie. W ich przypadku rezygnacja z ekranu, to decyzja jak najbardziej przemyślana.

Świadomie nie mają telewizji, a nawet, jeśli mają, nie włączają jej. Dla reklamodawców jest to bardzo apetyczna grupa: ma wyższe wykształcenie, wysoko plasuje się też w hierarchii zarobków – mówi Ewa Góralska, szefowa PanMedia Western w Polsce

– komentuje Julia Izmałkowa, właścicielka firmy Izmałkowa Consulting.

Sytuacja zmieniła się podobno diametralnie w ciągu ostatnich 4 lat. W 2007 roku badanie przeprowadzono po raz pierwszy.

Wtedy telewizja była w domach królem. Komputer w domu miało co trzecie gospodarstwo domowe, ale często był to komputer dziecka, bez dostępu do Internetu

– mówi Ewa Góralska, szefowa PanMedia Western w Polsce.

gry w TV

Podobno największy wpływ na zmianę przyzwyczajeń miało upowszechnienie się Internetu. Telewizor wydaje się wielu osobom urządzeniem zacofanym w stosunku do komputera. I w sumie się im nie dziwię. Na każdym kroku widzimy dzisiaj urządzenia wielozadaniowe, a telewizory są nadal mocno ograniczone. Zaczęły odtwarzać multimedia z USB, to spory krok do przodu, ale tak naprawdę producenci powinni rozwijać teraz poważnie opcje Smart TV. A gdy mówię „poważnie” to mam na myśli coś więcej niż tylko kilka nędznych widgetów sieciowych. Telewizor powinien być centrum multimedialnym, które może zastąpić wielokrotnie komputer. Aktualnie nie jest, nawet jeśli ma przeglądarkę internetową i gry.

Druga grupa, która rezygnuje z oglądania telewizji, to osoby, które po prostu nie chcą, by dyktowała im, co będą oglądać i zabierała wolny czas

– dodaje Rzeczpospolita i tym osobom należą się chyba największe brawa… chociaż przez nich będę miał mniejszą oglądalność ;)

 

 

 

 

Fot. Murdo.mcd Flickr

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.