Telewizja Ultra HD za 5 lat ma mieć już 135 kanałów

Andrzej z Multi-bloga pisał kilka dni temu, że nowa rozdzielczość Ultra HD w wersji 4K (2840 x 2160 pikseli) dotrze do mas w ciągu kilku lat. Teraz podaje na to nowe dowody. I to nie od analityków rynku, czy speców od RTV, ale banku inwestycyjnego Credit Suisse.

Andrzej pisze:

W raporcie na temat kondycji europejskich operatorów satelitarnych bank przewiduje, że 4-krotne zwiększenie ilości przesyłanych bitów w porównaniu z dotychczasowym HD (z 2 do 8 milionów pikseli w obrazie) spowoduje zwiększone zapotrzebowanie na kanały satelitarne, a dokładnie na ich przepustowość. To dość oczywisty wniosek, ciekawsze są natomiast przewidywania, jak Ultra HD będzie się rozwijać w Europie w najbliższych latach.

Zdaniem Credit Suisse w 2013 roku ruszy w Europie 5 pierwszych kanałów, nadających w rozdzielczości 4K, czyli 3840 na 2160 pikseli. W ciągu kolejnych 4 lat liczba ta wzrośnie do 135! Dla porównania – kanałów nadających w HD było w Europie pod koniec 2011 roku około 800.

Z raportu wynika, że Ultra HD będzie się rozwijać znacznie szybciej, niż HD, które ruszyło w Europie już niemal 12 lat temu. Powód tego jest prosty. Kiedy telewizja wprowadzała rozdzielczość 720p i 1080i, wiele osób odbierało programy na starych, kineskopowych telewizorach i za pomocą pasma analogowego. Cyfryzacja telewizji, obniżenie cen odbiorników HD i masowa wymiana telewizorów na „płaskie” trwa już od dawna. Szwajcarzy przewidują więc, że ludzie, którzy sprawili sobie telewizor HD kilka lat temu, następny model kupią już w wersji Ultra HD.

I mogą mieć rację. Jak wynika z wielu analiz, średni „czas życia” telewizora HD to obecnie 6 lat i ciągle spada – jeszcze w 2000 roku było to 10 lat. Tymczasem panele Ultra HD w rozmiarze 50 cali już teraz są zaledwie dwa razy droższe, od paneli LED LCD. Biorąc pod uwagę, ile firm chce rozpocząć produkcje tego typu odbiorników już teraz, ceny będą spadać szybko. A więc czy twój nowy telewizor będzie już Ultra HD?

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.