Tizen TV 2016 – jak wygląda i działa nowy system Samsunga?

Tizen, to nowy system operacyjny Samsunga, którego producent używa w swoich telewizorach. W tym roku przeszedł on lekki lifting sprawiający, że jest jeszcze wygodniejszy. 

We współpracy z producentem pokażę Wam jak wygląda i działa.

Jak zwykle jeśli nie macie czasu lub ochoty czytać, to polecam wersję wideo tego materiału prosto z mojego kanału YouTube, na który serdecznie Was zapraszam.

Tizen TV, to platforma która opiera się na znanej z produktów konkurencji belce nawigacyjnej u dołu ekranu. Chwaliłem za to Samsunga wielokrotnie, bo naśladowanie dobrych pomysłów jest pomysłem jeszcze lepszym. To się po prostu sprawdza!

Obywatele świata HD wyposażeni w telewizory Smart najczęściej korzystają tylko z kilku wybranych aplikacji i funkcji. Dzięki takiej architekturze będą mieli do nich ultra szybki i łatwy dostęp. Skróty w menu głównym można przesuwać, przypinać tam dodatkowe opcje i tak dalej.

Samsung Tizen TV 2016 - dolna belka

Nowy Tizen oferuje wszystkie opcje u dołu ekranu, bez konieczności szukania ich zbyt głęboko. Jeśli lubicie bawić się bardzie zaawansowanymi funkcjami, to możecie oczywiście wejść do standardowego, ale lekko odświeżonego menu ustawień. W tym roku Samsun posłuchał uwag graczy, między innymi moich, którzy od dawna prosili o przesunięcie trybu przeznaczonego do gier w bardziej wygodne miejsce. Fajnie, że teraz mamy go pod ręką.

Telewizory Samsunga z Tizenem rozpoznają też automatycznie źródło sygnału i dostosowują do niego ustawienia. Czasem może, to być nieco upierdliwe jeśli chcecie grzebać w zaawansowanych opcjach, ale większość odbiorców oczekuje raczej by sprzęt był prosty w obsłudze i wyręczał ich automatycznie z konieczności ręcznych ustawień. Tutaj tak właśnie jest.

Samsung Tizen TV 2016 - nazywanie złącz

Upraszczanie systemu Samsunga widać wszędzie. W dobrym znaczeniu tego słowa. Na przykład nie ma tutaj skrótu do odtwarzacza multimediów z USB. Po podłączeniu dysku system po prostu pokazuje go w zakładce złącz i stamtąd wchodzimy do przejrzystego i wygodnego playera filmów, muzyki i zdjęć. Dzięki temu znika jeden skrót z menu, który przecież bez podpiętego dysku czy pendrive’a jest zbędny.

Samsung Tizen TV 2016 - odtwarzacz multimediów

Producent uprościł też pilota, który jest ultra minimalistyczny. Wielka szkoda, że zrezygnowano z rozpoznawania ruchów. Spowalnia to wpisywanie haseł czy nawigowanie po przeglądarce internetowej.

Na szczęście jest alternatywa w postaci pilota wirtualnego. Aplikacja mobilna Samsung Smart View pozwala na używanie cyfrowej wersji zdalnego sterowania, a także daje dostęp do gładzika, którym możemy sterować kursorem na ekranie przeglądarki internetowej telewizora. Appka pozwala też na szybkie przesyłanie zdjęć, muzyki czy filmów z komórki lub tabletu wprost na duży ekran.

Samsung Tizen TV 2016 - aplikacja mobilna

Trzecia opcja nawigacji, to wyszukiwanie głosowe, uaktywniane z pilota, które działa bardzo dobrze.

 

Podsumowując, system operacyjny Tizen TV z 2016 roku, to kolejny krok na drodze do maksymalnego usprawnienia i uproszczenia zarządzania telewizorem. Osobiście liczę na to, że w przyszłym sezonie producent wróci do pilota rozpoznającego ruch. Jednak od strony systemowej dopieszczenia wymagają już tylko szczegóły.

Samsung obrał bardzo dobry kierunek rozwoju swojej platformy. Oby tak dalej.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.