Toshiba stworzyła kamerę do wykrywania promieniowania

Portable Gamma Camera
Portable Gamma Camera to przenośne urządzenie Toshiby mające pomóc w wykrywaniu promieniowania w terenie. Bez konieczności dźwigania ciężkiego sprzętu. Wystarczy statyw, torba i mięśnie na tyle silne, by poradziły sobie z 10 kilogramami.

Portable Gamma Camera bada promieniowanie gamma za pomocą wbudowanych sensorów i łączy te informacje z obrazem nagranym za pomocą zwykłego obiektywu. Dzięki temu może stworzyć wizualną reprezentację promieniowania widoczną na zdjęciu powyżej. Czerwony kolor oznacza oczywiście dużą ilość promieniowania, żółty średnią, a zielony i niebieski niższe wartości.

Portable Gamma Camera

Na danym obszarze ilość promieniowania nie jest jednorodna i można zaobserwować jego źródła gdzie poziom jest lokalnie wyższy. Znalezienie ich za pomocą tradycyjnych mierników zajmuje więcej czasu

– tłumaczy Toshiba, dodając, że nowe urządzenie powstało dzięki rozwojowi i miniaturyzacji kamer działających na terenie elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Czułość skanera została podniesiona około 30 razy. Dzięki temu można wykrywać nawet niewielkie dawki promieniowania o wartości 0.1 μSv na godzinę.

Japoński producent zminiaturyzował konstrukcję tworząc z niej urządzenie przenośne. Portable Gamma Camera ma wymiary 380 x 110 x 241 mm i waży 9,8 kilograma. Ma kąt widzenia równy 60 stopni i może być zasilana zarówno z gniazdka jak i baterii. Na akumulatorze pracuje około trzech godzin.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.