TVP testuje 4K – możecie zgłaszać uwagi

Jutro, 3.07, Telewizja Polska rozpoczyna testy sygnału 4K w Naziemnej Telewizji Cyfrowej. W drugiej połowie miesiąca zrobi to samo w Internecie i aplikacjach mobilnych. Możecie sprawdzić sami i zgłaszać uwagi.

Informacja o testach pojawiła się na oficjalnej stronie TVP, za którą podaję szczegóły wyjaśniające jaki jest cel tego przedsięwzięcia.

  1. Testy kompatybilności odbiorników konsumenckich DVB-T2 4K wykorzystujących format kodowania HEVC.
  2. Testy jakości emisji dla różnych parametrów nadawania i odbioru sygnału 4K.
  3. Pomiary i optymalizacja technicznych parametrów nadawania sygnału DVB-T2 w celu maksymalizacji zasięgu technicznego.
  4. Porównanie jakości nadawania sygnału 4K poprzez różne kanały dystrybucji – testy transmisji na żywo poprzez sieć internet (portal, Platforma Hybrydowa TVP, aplikacje mobilne).

W sieci testy ruszą od 20 lipca, ale na DVB-T2 już jutro i potrwają do końca tego miesiąca. Sygnał będzie nadawany z obiektu Warszawa/Raszyn na kanale nr 7 (191,50 MHz) z mocą e.r.p. 3,5 kW i polaryzacją pionową (V). Powyższe oznacza, że odbiór sygnału DVB-T2 będzie możliwy jedynie w Warszawie i okolicach.

W ramach realizowanych testów przewiduje się nadawanie krótkich zróżnicowanych materiałów 4K, umożliwiających wszechstronną ocenę i pomiar jakości obrazu oraz ocenę kompatybilności technologicznej dostępnego na rynku konsumenckiego sprzętu odbiorczego

– czytam w informacji prasowej.

Uwagi dotyczące testu można przesyłać na adres testy_dvbt2@tvp.pl.

Brawa dla TVP za sprawdzanie nowej technologii. Nie wiadomo czy wyniknie z tego coś konkretnego, ale dobrze, że nadawca publiczny nie zostaje w tyle, a wręcz wychodzi na przód peletonu.

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.