Wadliwy sprzęt zalewa polski rynek

Fot. na licencji CC Oblivious Dude Flickr

Już wkrótce na 97% obszaru Polski będzie można odbierać wysokiej jakości telewizję cyfrową i to w ramach abonamentu RTV. Na odbiór sygnału DVB-T należy się jednak przygotować. I to z uwagą. Inaczej można wydać pieniądze na sprzęt, który z czasem będzie bezużyteczny.

Wpis gościnny: Szymon Woźniak z Comsat.

Gospodarstwa domowe pozbawione telewizorów najnowszej generacji z wbudowanym tunerem MPEG-4 HD będą musiały zakupić tzw. Set Top Box, czyli dekoder umożliwiający odbiór sygnału DVB-T MPEG-4 HD. Urządzeń tego typu pojawia się na rynku coraz więcej. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup nowego telewizora, zwłaszcza gdy stary jest nie taki stary i nadal sprawny. Niestety, gdzie jest duży popyt, a co za tym idzie wzmożony ruch, nietrudno o pokusę szybkiego wzbogacenia się, w nie do końca uczciwy sposób. Jak się okazuje, wiele firm trudniących się produkcją i dystrybucją tego typu sprzętu, poddało się wizji szybkiego, łatwego zysku, kosztem rzeszy klientów, którzy im zaufali.

Nie tak łatwo

Standardy, jakie powinien spełniać odbiornik DVB-T są precyzyjnie określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 w sprawie wymagań technicznych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych oraz w Ustawie o wdrożeniu DVB-T. Zgodność z wymogami tam postawionymi jest o tyle ważna, że nadawcy w każdej chwili i bez ostrzeżenia mogą dostosować sygnał tv do nowych parametrów… i korzystają z tego.

Już teraz trwają testy, w ramach których do kanału pierwszego TVP dodano fonię w formacie EAC-3 (DD+), czyli w nowym standardzie audio obowiązującym w DVB-T. Na razie dźwięk w TVP1 nadawany jest zarówno w nowym, jak i w starym formacie. Ale to tylko kwestia czasu kiedy do naszego użytku pozostanie wyłącznie Dolby Digital +.

Set Top Box

„Jak znam życie…”

W najnowszym wydaniu magazynu „Sat Kurier” przedstawiono porównanie wszystkich dostępnych na polskim rynku odbiorników DVB-T. Wymieniono 118 modeli. W cenie od 100 zł do 584 zł. Przygotowane do odbioru dźwięku w formacie EAC-3 jest zaledwie 32 z nich (m.in. Comsat, TechniSat, Not Only Tv). Oznacza to, że blisko 3/4 modeli odbiorników DVB-T, które zalało rynek, już wkrótce będzie bezużyteczne. Mowa tu także o produktach rzekomych potentatów oraz najdroższym w całym zestawieniu. Okazuje się, że można wydać dwieście złotych, czy nawet czterysta i więcej, jak w przypadku tego ostatniego, a i tak wkrótce nasz telewizor zamilknie. Przez długi czas eksperci bagatelizowali konieczność dostosowania odbiorników do wymogów określonych w Rozporządzeniu, a teraz także w Ustawie.

Wydaje mi się, że chyba właściciele tv nie obsługujących EAC-3 nie muszą się specjalnie przejmować, bo o ile mp3 kiedyś zostanie wyłączone, to AC3 chyba pozostanie i nie ma planów wyłączania tej ścieżki

– to jeden z bardziej wyważonych głosów internauty z oficjalnego forum Emitela, poddający w wątpliwość konieczność dostosowania się do standardów z Rozporządzenia. Sceptyczne nastroje co do realizacji obietnic dotyczących wprowadzenia zapowiadanych standardów przełożyły się na masowe zalewanie polskiego rynku sprzętem niespełniającym wymogów Naziemnej Telewizji Cyfrowej nadawanej w Polsce.

Inwazja SD

Według naszych informacji, z Chin do Polski regularnie płyną duże transze sprzętu nie obsługującego sygnału nadawanego w jakości HD, w ilościach dziesiątków tysięcy odbiorników każda. Póki w pakiecie DVB-T nie ma żadnego kanału HD, problem wydaje się nie występować, jednak to tylko pozory.

Nadawcy w każdej chwili mogą włączyć EAC3, albo HD. Zresztą takie próby już miały miejsce. Zdarza się, że np. transmisje z meczów są puszczane w jakości HD. W niejednym polskim domu zamiast emocji sportowych, widzowie podziwiają wtedy czarny ekran

– ostrzega Wojciech Siwecki, dyrektor firmy Comsat, jednego z producentów odbiorników DVB-T.

Według zapowiedzi prezesa TVP, Juliusza Brauna, w przyszłym roku w pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej będzie dostępny TVP1 HD – cała rzesza oszukanych użytkowników nie będzie więc mogła z niego korzystać.

DVB-T

Z momentem wejścia w życie Ustawy o wdrażaniu DVB-T w Polsce (14 dni po opublikowaniu, które miało miejsce 26 lipca 2011) sprzedawanie sprzętu niezgodnego z wymogami w niej określonymi jest niedozwolone i podlegające karze do 50000 zł.

W praktyce, w opisie produktu sprzedawanego w internecie, a niezgodnego z przyjętymi w Polsce standardami powinno się zaznaczyć: „niezdatny do użytku”. Nikt, komu zależy na sprzedaży tego jednak nie zrobi. Nieuczciwe firmy zainwestowały spore pieniądze w sprzęt niespełniający wymogów. Wielu użytkowników Naziemnej Telewizji Cyfrowej czeka więc wkrótce niemiła niespodzianka

– uważa Jacek Silski, prezes Polskiej Izby Radiodyfuzji Cyfrowej. Trzeba o tym problemie mówić. Wiedza o DVB-T w społeczeństwie jest cały czas niska. Zbyt niska, byśmy świadomie i bez przeszkód mogli korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest Naziemna Telewizja Cyfrowa.

 

Fot. na licencji CC Oblivious Dude Flickr

Opublikowany przez Szymon Adamus

Szymon Adamus, fan wszystkiego co HD, SD i OK. Widzi martwe piksele i ma cztery pary rąk. W każdej z nich trrzyma pilota.