VR dziewczyna

Po targach CES 2015 w Las Vegas wiadomo już czym będzie żył świat nowych technologii nie tylko przez najbliższe miesiące, ale i lata. Co najważniejsze wreszcie mowa o sprzęcie, który może coś  naprawdę zmienić.

Drony – nie odlecą

Póki co latające drony służą do filmowania (profesjonalnego lub amatorskiego) i zabawy. Ich możliwości jednak rosną, a ceny drastycznie spadają. To co kiedyś kosztowało tysiące złotych, teraz jest warte setki. Producenci sprzętu tego typu nie mają jeszcze do końca pomysłu do czego więcej go wykorzystać, ale możliwości są ogromne, a oferta rośnie. Na CES 2015 stoiska z dronami były jednymi z najbardziej obleganych. Duże, małe, amatorskie, profesjonalne… Wszystkie drony przykuwały uwagę.

Ta nowinka nie odleci w siną dal.

 

HDR – lepiej niż 4K?

HDR Panasonic

Technologia High Dynamic Range będzie niedługo wspierana podobnie jak Ultra HD. Z tą różnicą, że 4K wypromowali producenci sprzętu, a twórcy treści muszą nadganiać, a w przypadku HDR jest odwrotnie. Praktycznie każdy liczący się producent telewizorów pokazuje prototypy lub wspomina o HDR w swoim sprzęcie. Rozmawiałem z przedstawicielami kilku z nich i jestem przekonany, że naciski wytwórni filmowych zaowocują szybką popularyzacją tego rozwiązania. W tym roku to będzie jeszcze ciekawostka, ale w przyszłym, po wydaniu Ultra HD Blu-ray, HDR stanie się standardem.

Zysk dla widza? Jaśniejsze telewizory z lepszym kontrastem i kolorami.

 

Samochód bez kierowcy

CES 2015 Audi

5 lat. Tyle czasu potrzebuje Ford, by wprowadzić na rynek samochód, który będzie jeździł sam. Brzmi niewiarygodnie, ale widząc jak silnie to rozwiązanie wspierają największe firmy motoryzacyjne na świecie jestem pewien że się uda. Jeszcze za naszego życia samochody będą jeździły same.

Problemem mogą być zmiany w prawie i przyzwyczajeniach klientów. Technologia działa już dzisiaj. Wymaga tylko dopracowania.

 

Ultra HD podbije świat

Full HD VS Ultra HD - rysunek

Jeśli 4K w telewizorach już się Wam znudziło, to przykro mi, ale nie opędzicie się od niego. Jest już pewne, że w ciągu kilku lat to będzie nowy standard. Powód jest banalny – po prostu prędzej czy później na rynku nie będzie już sprzętu 1080p. Wystarczy spojrzeć na najsilniej promowane nowości producentów. LG – wszystkie OLEDy w 4K. Samsung – największa nowinka CES, to SUHD, Sony – Android TV we wszystkich nowych odbiornikach 4K. To będzie nowy standard i to szybciej niż możecie się spodziewać.

Czy na telewizorze Ultra HD będzie co oglądać, to zupełnie inna kwestia.

 

Kochamy mobilki

Skomentowałem już to na filmie, więc nie będę się rozpisywał – mobilki rządzą światem. Komórki, tablety i sprzęt noszony, to rzeczy najgorętsze. I póki co to się nie zmieni.

 

Rzeczywistość wirtualna już realna

VR

Oculus Rift odrodził modę na VR i inni producenci bardzo szybko tę modę podchwycili. Oczywiście wykupiony przez Facebooka Oculus ma największą siłę przebicia, ale widać wyraźnie, że inni będą też próbowali swoich sił. Widzieliśmy już przystawkę do telefonu Galaxy Note 4 – Galaxy Gear VR. Na CES 2015 hełmów dla VR było dużo, dużo więcej. Konstrukcje dla komórek, sprzęt całkowicie mobilny i z kamerami dla rzeczywistości rozszerzonej, a także dodatki takie jak np. bieżnia Omni. Nowinki gonią nowinki.

Póki co problem nowej fali VR jest podobny do Ultra HD – nie ma dużo dobrej treści, więc sprzęt jest tylko ciekawostką. Przypuszczam że rynek gier VR ruszy z kopyta po premierze komercyjnego Oculusa. Do tego czasu baza sprzętowa ma szansę ciekawie się rozbudować.

 

Oto trendy, o których będziecie jeszcze wiele słyszeli w nadchodzących miesiącach i latach. Podniecające w nich jest to, że to sprzęt bazujący na nowych pomysłach lub takich, których realizacja kiedyś na masową skalę była zbyt droga i skomplikowana. Teraz koncepcje powracają i znajdują drogę w stronę naszych domów. Zapowiada się bardzo ciekawie.