Jeśli interesują Was nowe telewizory, to na pewno słyszeliście o HDR. To najbardziej promowana obecnie nowinka. Co to jest i czemu jest ważne?

Jak zwykle wpis możecie obejrzeć też w wersji filmowej. Zapraszam na mój kanał na YouTube.

Dużo techno paplaniny można by powiedzieć na temat HDR, ale mnie interesują konkrety i praktyczne zastosowanie. We współpracy z firmą LG odpowiem więc prosto na pytanie co to jest HDR i czy jest Wam potrzebne?

HDR, to obecnie technologia, o której w świecie telewizorów mówi się najwięcej. 3D powoli umiera, a u niektórych producentów w zasadzie już umarło. 4K cierpi nadal na brak treści, a jednocześnie lekko już spowszedniało, bo jest promowane od kilku lat. Wygięte ekrany są tylko ciekawostką, a na Smart TV nie bardzo można już polegać.

Od strony sprzedażowej HDR jest więc kolejną nowinką mającą przykuć naszą uwagę i zachęcić do kupna nowego telewizora.

Na szczęście tym razem, ma to również sens praktyczny.

HDR, czyli High Dynamic Range, w wersji telewizyjnej zapewnia obraz, mający jeszcze bardziej przypominać rzeczywisty. Dużo jaśniejszy, z lepiej widocznymi szczegółami w cieniach. Teoretycznie za kilka lat zachód słońca na telewizorze HDR może wyglądać tak jak prawdziwy. Nawet razić, jeśli twórcy tego zechcą. Oczywiście raczej nie zechcą, bo nie chodzi o to, by oślepiać widza, tylko by zapewnić bardziej naturalny, ale nadal filmowy obraz. Zdolności twórców będą tu miały wielkie znaczenie i w kilku przypadkach już widać, że mogą one zarówno niesamowicie wzbogacić film w wersji HDR, jak i tworzyć nowe problemy (np. Mad Max Fury Road). Tak samo było z 3D czy wersjami Full HD starszych filmów. W większości specjaliści od post produkcji i masteringu dadzą sobie rewelacyjnie radę.

TomorrowLand HDR

Jednak oprócz wkładu specjalistów ważny jest też sprzęt.

Przede wszystkim potrzebny jest telewizor wspierający HDR. Póki co obowiązuje zasada – im nowszy, tym lepszy, bo HDR to rzecz świeża. Z generacji na generację telewizory są coraz jaśniejsze, co jest niesłychanie istotne w HDR, i obsługują nowe standardy.

To słowo, „standard”, jest zmorą każdej nowej technologii i w przypadku HDR też daje się we znaki. Obecnie trwa kolejna wojna formatów. Nieco mniej odczuwalna niż za czasów Blu-ray vs HD DVD, ale mająca jednak miejsce. Dwa najważniejsze standardy, to HDR10 i Dolby Vision.

Pierwszy z nich, HDR10, jest najbardziej popularny i wymagany do certyfikacji w przypadku Blu-ray Ultra HD. To właśnie HDR10 zbuduje popularność nowego standardu.

Blu-ray UHD filmy 2

Drugi standard, Dolby Vision, to inicjatywa firmy Dolby wymagająca od producentów dodatkowych opłat. Zapewnia on dynamiczne metadane, pozwalające na dopieszczenie obrazu scena po scenie. Teoretycznie nawet klatka po klatce.

Po cichu mówi się już o pracach nad dodaniem obsługi dynamicznych metadanych do standardu HDR10.

W praktyce wystarczy Wam wsparcie właśnie tego formatu – przodującego HDR10. Jednak mając wybór, oczywiście najlepiej mieć sprzęt, który już teraz obsłuży obydwa rozwiązania. Dzięki temu kupując telewizor macie większą szansę, że będzie on przygotowany na rynkowe zmiany. Z tego właśnie powodu ten film powstał we współpracy z LG, bo właśnie ten producent w najwyższych modelach serii LCD Super UHD oraz telewizorach OLED zapewnia obsługę obydwu wersji HDR.

Oprócz LG robi to jeszcze niedostępny niestety w Polsce Vizio, a Dolby Vision wspiera też TCL. W przyszłości do pełnego wykorzystania dynamicznych metadanych potrzebna będzie jeszcze aktualizacja HDMI do wersji 2.1, ale teoretycznie jest to możliwe za pomocą łatki systemowej.

LG EG960V OLED 4K - złącza

Na koniec jest jeszcze kwestia treści. Póki co sytuacja HDR wygląda tak, jak z 3D lub 4K na samym początku ich istnienia. Nie ma zbyt wielu filmów w nowym standardzie. Netflix i Amazon oferują kilkanaście tytułów i deklarują wsparcie obydwu standardów. Na rynku pojawiły się już również pierwsze odtwarzacze Blu-ray Ultra HD oraz filmy na tych nośnikach, które wspierają HDR. Blu-ray Ultra HD jest znowu za drogi (szczególnie w Polsce), ale jeśli szukacie najlepszej, możliwej jakości, to żaden streaming mu nie podskoczy. Najbardziej imponujące wykorzystanie HDR na Blu-ray UHD, to póki co filmy Exodus, The LEGO Movie i Życie Pi.

Czy powinniście zatem kupić sprzęt HDR? Jeśli jesteście fanami idealnej jakości i kochacie każdą technologię, która udoskonala obraz – to jak najbardziej tak. Pamiętajcie tylko, że aby w pełni nacieszyć się nowym standardem, będziecie musieli póki co uzbroić się w cierpliwość. Póki co filmów jest niewiele. Pocieszający jest jednak fakt, że HDR wspierają nie tylko producenci sprzętu, ale i wytwórnie filmowe.

Wszystko wskazuje na to, że nie będzie to nowinka jednego sezonu, ale standard, który zostanie z nami na lata.

 

 

Na deser dwa inne, ważne wpisy o HDR