„W życiu piękne są tylko chwile…” napisał i zaśpiewał 30 lat temu Ryszard Riedel. Miał rację.

Piosenka „Naiwne pytania” z albumu „Zemsta nietoperzy” zespołu Dżem obchodzi w tym roku swoje 30 urodziny. Wczoraj była również rocznica śmierci wokalisty Dżemu. Trzy dekady temu Ryszard Riedel napisał i do muzyki Beno Otręby zaśpiewał tekst, który warto pamiętać.

W życiu piękne są tylko chwile,
w życiu piękne są tylko chwile

Teraz jestem duży i wiem,
że w życiu piękne są tylko chwile,
dlatego czasem warto żyć,
dlatego czasem warto żyć…

Brzmi banalnie, ale w czasie właśnie zakończonego urlopu przypomniałem sobie o tej oczywistości. Czasem warto chwilę sobie nad nią pogdybać. Nawet jeśli to banał.

Krótkie chwile budują całe nasze życie. Chwile szczęścia, ekstazy, smutku, dramatu. Nie pamiętamy godzin czy nawet całych dni pomiędzy nimi. Tylko chwile. A i one znikają tak szybko, że z czasem miesiące mijają jak dni, a całe lata jak pory roku.

Może więc nie warto za bardzo przejmować się tym co negatywne w naszym życiu? Skoro i tak zaraz to minie… Jasne, czasem ktoś wkurzy nas tak bardzo albo wydarzy się coś tak potwornego, że nie możemy przejść nad tym lekko do porządku dziennego. Nie byłoby to nawet zdrowe. Pomyślcie jednak ile razy w ciągu swojego życia mieliście takie chwile? Dwa, trzy, cztery razy?

Jeśli tak, jeśli tak traumatyczne przeżycia są tak rzadkie, to być może wszystko inne co spędza nam na co dzień sen z powiek, wcale nie jest aż tak istotne?

Może wystarczy skupić się na tych pozytywnych, szczęśliwych chwilach, a wszystko inne najnormalniej w świeci ignorować. Cieszyć się chwilą spokoju między pracą, a wieczorem, zawiesić wzrok na ładnym widoku i pozwolić sobie na kilkadziesiąt sekund nie myślenia o niczym innym czy usiąść na godzinę lub dwie w nadmorskiej kafejce i cieszyć prostym, ale jak cudownym faktem, że sangria i oliwki są tak znakomite!

Kiedy byłem mały,
pytałem co to życie,
co to życie mamo,
widzisz życie to ja i Ty,
ten ptak, to drzewo i kwiat,
odpowiadała mi…

 

Po przemyślenia w wersji wideo oraz wydrę bawiącą się kamieniem zapraszam na mój YouTube.