Double facepalm

Dzisiaj będzie nieprzyjemnie. Wrednie. Będę krytykował kolegów po fachu i wytykał palcami fuszerkę. Wyjątkowo i (mam nadzieję) jednorazowo. Po prostu nie wytrzymałem…

Forum hdtv.com.pl zna zapewne każdy polski fan płaskich odbiorników. To gigant, o rozmiarach którego mogę tylko pomarzyć. Tym bardziej nie rozumiem dlaczego poziom newsów na tym forum jest tak fatalnie niski. Zazwyczaj nie wywlekam tego typu kwestii na forum publiczne. Każdy ma swoje wady i zalety, w każdym miejscu coś dział dobrze, a coś innego źle. Na hdtv.com.pl imponujące są ilości gości, ich rozmowy i ciekawostki w nich zawarte. Ale osoby odpowiedzialne za newsy po prostu robią złą robotę.

Miarka przebrała się gdy zobaczyłem news „Kto przegina informacje ? OLED TV Market LG w Korei ?” Po prostu już nie wytrzymałem.

Panie Krzysztofie, kto to pisał, w jaki sposób i po co?

Nie chodzi nawet o błędy, które zaczynają się od tytułu. Nie drażni mnie długość, która przystoi wpisowi na Facebooku, a nie newsowi. Chodzi o całokształt.

W newsie czytamy:

Firma LG zainwestowała bardo dużo w rozwój technologii.

Wieje cały czas wiatr przynosząc imponującą obniżkę cen.
Co można powiedzieć ?
Czy już nadszedł czas?

Nie wiem czy to jest kopia z Google Translate, czy ktoś próbował napisać wiersz, ale do diabła co to jest?

Nie czepiałbym się tego nawet tak bardzo, gdyby nie doszło do tego mieszanie faktów.

LG ogłosił w zeszłym miesiącu, że w Korei sprzedał 1000 telewizorów OLED, czyli 20 razy więcej niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że w zeszłym roku sprzedał zaledwie 50 …

– czytam w newsie.

Przecież to ani nie brzmi dobrze, ani nie jest precyzyjne. Przypuszczam, że ten news powstał na bazie informacji, jakie 2. listopada opublikowało Korea Times. Tylko zapewne na którejś inkarnacji tego newsa, bez docierania do źródła (które i tak nigdy nie są podawane wraz z linkiem na tym forum). Gdyby było inaczej, to autor musiałby zauważyć, że owszem, LG sprzedało 1000 telewizorów OLED, ale jednego miesiąca. To mały, ale bardzo istotny szczegół.

Sales of 55EC9300 OLED TVs exceeded 1,000 units on local shelves since the TV sets became available at major local outlets channels late in Sept. at 3.99 million won each

– czytam oficjalną wypowiedź LG.

Informacje na bazie Korea Times znalazłem w kilku innych, zagranicznych serwisach.

  • OLED-info: „LG sold more than a 1,000 OLED TVs in Korea in October”
  • koreajoongangdaily: „LG Electronics said yesterday that its curved OLED TV sold more than 1,000 units last month after a drastic price cut in September.”
  • news.oled-display: „LG sold 1,000 OLED-Tv Units in October 2014 1000 OLED-Television devices are sold in only one month in korea”

Na polskim forum nie ma wzmianki o tym, że wynik 1000 sprzedanych sztuk dotyczy tylko jednego miesiąca, a „skandaliczne” 50 sztuk z zeszłego roku, to również wartość za jeden miesiąc. Co swoją drogą było znakomitym wynikiem, biorąc pod uwagę, że w zeszłym roku telewizor OLED LG kosztował 40 000 zł (pamiętacie grudniową premierę w Polsce?)

OLED LG 55EA98 telewizory i ja

 

Panie Kiki, jeśli Pan to czyta, nie piszę tego wszystkiego, by na siłę wytykać błędy czy wbijać szpilę konkurencji. Często odwiedzam Wasze forum, kilka razy mi pomogło i imponuje mi rozmiar i popularność tego miejsca. Ale Wasze newsy wyglądają i brzmią czasem jakby były przygotowywane w kilka minut z wykorzystaniem Google Translate. Róbcie to jak chcecie, nic mi do tego, ale sprawdzajcie chociaż fakty.

 

AKTUALIZACJA 19.12.2014

Skontaktował się ze mną właściciel nicku ar2 na wspominanym w tekście forum informując, że komentarze pod tym wątkiem zostawianie pod nickiem ar2 nie były jego autorstwa. Komentarze te zostały usunięte. To samo będzie się działo z kolejnymi, w których ktoś spróbuje podszywać się pod inne osoby (jeśli oczywiście dotrze do mnie informacja o takim fakcie i potwierdzę, że rzeczywiście ktoś nadużywa mojej uprzejmości w kwestii otwartych komentarzy).

Nie wiem czy osoba, która to robiła będzie miała dość odwagi by przeprosić za swoje zachowanie, więc prewencyjnie w jej imieniu ja przepraszam za zaistniałą sytuację.