Mówi, że w życiu dziecka najważniejsza jest zabawa. Na pytanie: „A kiedy trzeba ją przystopować?” odpowiada szybko i bez wątpliwości: „A po co stopować?”.

Maciej „ZUCH” Mazurek, to rysownik i jeden z najlepiej rozpoznawalnych w Polsce blogerów. Przede wszystkim to jednak mąż i ojciec.

W ramach cyklu Niezwykli Ludzie, który znajdziecie na blogu, ale głównie na moim kanale YouTube, miałem okazję porozmawiać z nim nieco dłużej. Chciałem to zrobić od bardzo dawna. Zawsze lubiłem komiksy ZUCHa, ale od pewnego czasu przykuł moją uwagę swoimi treściami związanymi z rodziną, wychowaniem dzieci, rolą ojców w życiu dzieci itp. Pytam go więc o to jak stworzył swój blog i skąd wziął się ZUCH, ale tylko, by uśpić jego czujność. Tak naprawdę interesuje mnie jego życie prywatne…

Maciej z żoną promują bardzo zaangażowany model wychowania dzieci, w którym silna więź rodzi się powoli, wymaga czasu i pracy, ale procentuje.

hania-mazurek-z-mama

Jeśli pamiętacie materiały na temat moich rodziców, to wiecie, że zostałem wychowany w ogromnym szacunku do dziecka, cierpliwości i radości. Patrząc na to jak Maciej rozmawia ze swoimi dziećmi widzę te same elementy.

O ile maluszek roczny czy dwuletni, to fajny słodki bobas, dopóki nie płacze, o tyle dziecko które ma 6, 8 czy 9 lat, tak jak mój Szymon, to już jest partner intelektualny

– mówi Maciej w rozmowie ze mną, a dowody na to widać w jego relacjach z dziećmi.

Podglądałem ZUCHa w pracy, gdy prowadził zajęcia z tworzenia własnej gry planszowej dla dzieci i ich ojców i momenty, w których syn i córka podchodziły do niego porozmawiać, były niesłychanie przyjemne. Widać było silną więź, ale przede wszystkim zainteresowanie drugim człowiekiem, chęć dyskusji i wspominany szacunek.

Rozmawiam o tym z Maciejem w drugiej połowie materiału, a w pierwszej poznacie historię powstania ZUCHa, budowania tej marki oraz początków blogosfery z czasów, gdy zamiast Facebooka używaliśmy Naszej Klasy, a o zarabianiu na blogowaniu nie myślał jeszcze prawie nikt.

Zapraszam.

 

Jeśli chcecie wesprzeć pozytywne nastawienie, zajrzyjcie na Patronite.

 

Macieja „ZUCHa” Mazurka znajdziecie na jego stronie oraz kanale YouTube.