Po sprawdzeniu obsługi i Smart TV Samsunga HU8500 pobawiłem się matrycą Ultra HD. To dużo więcej pikseli, więc teoretycznie powinno być dużo lepiej. Na ile ją stać?

Ostatnio dużo piszę o Ultra HD, bo sporo się w tym temacie dzieje. Ceny sprzętu spadają, ilość treści rośnie. Jeśli jednak nie wiecie o co chodzi, to wyjaśniam w telegraficznym skrócie.

Ultra HD, znane też jako UHD lub 4K, to nowy, wdrażany dość dynamicznie standard rozdzielczości telewizorów. Zamiast 1920 x 1080 pikseli (Full HD), mamy 3840 x 2160 (Ultra HD). Więcej pikseli, to ostrzejszy obraz. Ale nie tylko. Również lepsze kolory, głębia obrazu itp. Zmiany jakie następują dość dobrze podsumowują nowe funkcje HDMI 2.0 przystosowanego do 4K.

Największy plus Ultra HD – lepsza jakość.
Największy minus – brak treści w takiej rozdzielczości.

Samsung HU8500, to telewizor Ultra HD z wygiętym ekranem („Curved UHD TV”). Oczko w głowie koreańskiego producenta, którym stara się utrzeć nosa LG i wypromować 4K. Pod względem ceny może to być trudne, bo najtańsza (55-calowa) wersja telewizora kosztuje obecnie około 10 600 zł. Z funkcjami jest lepiej, choć nie idealnie.

Samsung HU8500

Przede wszystkim Samsung wysadził bombę w postaci serwisu VOD z darmowymi filmami Ultra HD. Pisałem o nim wczoraj (link poniżej), więc dzisiaj tylko dwa słowa. Nie każdy film w ofercie Strefy VOD UHD będzie pochodził z natywnego 4K, ale to co do tej pory widziałem wygląda znakomicie i na szybkim łączu działa ultra płynnie. Do tego jest za darmo. Netflix „nadaje” już w 4K, ale nie ma go w Polsce. Obecnie u nas usługa Samsunga to jedyne źródło pełnometrażowych filmów przystosowanych do nowych matryc 4K.

Przeczytaj pierwszy w Polsce test usługi Samsung Strefa VOD UHD

Samsung Strefa VOD UHD - katalog

Jeśli nie Strefa VOD UHD, to co? Na pewno zdjęcia. W nich różnicę widać gołym okiem. Co więcej nawet bardzo tanie aparaty robią już fotki w wysokich rozdzielczościach, więc może to być powszechne źródło materiałów Ultra HD.

Samsung ES7000 VS Samsung HU8500 Ultra HD dziewczyna

Kolejne miejsce, to źródła sieciowe. Niestety aplikacja YouTube w HU8500 nie obsługuje 4K (domyślam się, że to wina YouTube’a, który nie przystosował jej do takich możliwości). Teoretycznie filmy 4K można włączyć z YouTube w przeglądarce, ale w praktyce mi się to nie udało. Film cały czas się wczytuje, ale nie odtwarza.

Samsung HU8500 YouTube w przeglądarce

Wersje HD odtwarza Vimeo, ale nie pokazuje informacji o rozdzielczości. W kwestii sieciowego 4K jest więc loteria. Na szczęście cały proces umila prędkość samego telewizora. W poprzednim tekście o tym modelu pisałem już, że szybkości może mu pozazdrościć niejeden inny Smart TV.

Przeczytaj: Samsung HU8500 – Smart TV i obsługa [test]

Praktycznie wszyscy producenci promujący Ultra HD zaznaczają, że rozwiązaniem braku treści w takiej rozdzielczości są algorytmy podnoszenia jakości. Nie wierzcie w cuda jakie się nam obiecuje. Cudów nie ma. Jednak upscaling działa. Im lepsze źródło, tym lepsze efekty. Telewizja SD na matrycy Ultra HD nie rzuci na kolana, ale już film z dobrze wydanego Blu-ray wygląda jeszcze lepiej niż dotychczas.

Samsung ES7000 VS Samsung HU8500 Ultra HD

Jedyne na co trzeba uważać, to ustawienie ostrości obrazu. Jeśli przeholujemy z tą funkcją, to pojawi się sporo szumów, których nie chcemy zobaczyć w ulubionym filmie.

Samsung HU8500 Ultra HD - ostrość

Póki nie dostaniemy więcej filmów w natywnym Ultra HD, systemowe podnoszenie jakości jest dobrym dodatkiem. Szczególnie, że działa. Nie aż tak dobrze jak mówią producenci, ale jednak działa.

Samsung HU8500 ma przeniesione złącza i najważniejsze komponenty do zewnętrznego pudełka One Connect , o którym kiedyś już wspominałem. Oznacza to, że w przyszłości telewizor będzie można zaktualizować o nowe podzespoły. Na takiej samej zasadzie jak w Evolution Kit, tylko za pomocą zewnętrznego akcesorium (Evolution Kit Samsung będzie wykorzystywał w modelach Full HD).

Z One Connect box są dwa problemy. Po pierwsze słychać wiatraczki chłodzące pudełko. Przy normalnym oglądaniu telewizji szum jest niemożliwy do wychwycenia, ale wieczorem, w cichych momentach seansu słychać delikatne szumienie.

Drugi problem to input lag. Samsung zapewniał mnie, że One Connect nie wpływa na niego negatywnie. Być może to prawda i problem dotyczy innego elementu telewizora.  Niestety faktem jest, że pod tym względem HU8600 nie rzuca na kolana. Po włączeniu trybu dla gier inpu lag sprawdzany miernikiem Leo Bodnara wyniósł 88 msec.

Przypomnę, że np. serwis CNET stosuje następujące standardy dla opisu input laga:

  • Mniej niż 40 milisekund – dobry
  • Pomiędzy 40, a 70 msec – przeciętny
  • Powyżej 70 milisekund – zły

AKTUALIZACJA – 2014.07.03

Pod tekstem Starcie tytanów, w którym porównuję Samsunga HU8500 do LG EA980 czytelnik Konwojent słusznie zwrócił uwagę na rozbieżności w wynikach testu input laga w tym telewizorze. Rozstrzał wyników jest spory. W czasie pisania mojego testu sprawdzałem inne recenzje (zawsze to robię, bo są ludzi mądrzejsi ode mnie). Oto wyniki z innych źródeł:

  • AVSforum – 91 msec i 58 w PC
  • HDTVtest – 73 msec
  • FlatpanelsHD – 70-80 msec
  • Trustedreviews – 62 msec
  • HDTvpolska – 76,3 msec

Jeśli będę miał okazję sprawdzić tę wartość ponownie, to zrobię to.

 

W innym artykule pisałem o plusach i minusach grania w Ultra HD. W przypadku tego odbiornika największym problemem jest opóźnienie. Niestety ta jedna wada sprawia, że Samsung HU8500 nie jest sprzętem dla wymagających graczy.

Ostatnim, pewnym źródłem obrazu w Ultra HD są komórki. Pisałem już o tym, że mogą one być rozwiązaniem na bolączkę braku treści Ultra HD. W przypadku Samsunga najnowszym sprzętem z obsługą Ultra HD jest telefon Samsung Galaxy S5. Pozwala on na nagrywanie obrazu w rozdzielczości Ultra HD.

Samsung HU8500 Galaxy S5 Ultra HD

Format jest nowy, więc sprzęt ma swoje ograniczenia. Wybierając tak wysoką rozdzielczość nagrania wideo musimy zrezygnować z kilku opcji obrazu.

Samsung HU8500 Galaxy S5 ekran

Później pojawia się jeszcze kwestia transferu filmu. Można to zrobić drogą bezprzewodową, ale idealnej płynności nie osiągniemy. Najpewniejsza metoda, to zgranie treści na pendrive lub dysk USB i podpięcie go do telewizora. Dzięki temu sami możemy zadbać o bibliotekę filmów UHD.

Samsung HU8500 Ultra HD – warto czy nie?

Samsung HU8500, to szybki, dobrze wyposażony i znakomicie przystosowany do obsługi 4K telewizor. One Connect Box ma złącze HDMI 2.0, a telewizor dekoder kodeka HEVC i obsługę HDCP 2.2. W praktyce oznacza to, że obsługuje wszystkie wykorzystywane obecnie standardy Ultra HD.

Najwięcej zależy więc od treści jaką mu zapewnimy. Czasem różnicy nie widać prawie w ogóle.

Samsung HU8500 Ultra HD - Full HD vs Ultra HD Timescape

Innym razem, z treścią dobrej jakości, obraz jest absolutnie rewelacyjny. Gdy uda się nam znaleźć materiał w takiej jakości, Samsung HU8500 sprawdza się śpiewająco. Telewizor odtwarza z USB większość formatów (w czasie testu nie poradził sobie z dwoma plikami mkv) i robi to płynnie nawet przy bitracie przekraczającym 50 Mbps. Takich materiałów nie ma jeszcze zbyt wiele, ale gdy je zdobędziemy i wyświetlimy na HU8500, to jakość zachwyca. Zdjęcia niestety nie oddają tej jakości.

Samsung HU8500 widok

Samsung HU8500 samolot

Z drugiej strony telewizor ma wysoki input lag, który sprawia, że nie spełni on wymagań graczy. Być może poprawi się to w przyszłości, po zmianie One Connect Boxa na nowszy i szybszy model. Obecnie opóźnienie jest zbyt duże, by móc myśleć o wygodnym graniu przeciwko innym zawodnikom.

Inne problemy jakie telewizor może mieć z UHD wynikają głównie z oprogramowania (ograniczenia YouTuba, przeglądarki itp.). Mam nadzieję, że z czasem będą eliminowane.

Pod względem sprzętowym Samsung HU8500 to znakomity telewizor dla fanów filmów i seriali w Ultra HD. Jeśli nakarmimy go treścią w wysokiej jakości, to umili nam czas iście magicznymi sztuczkami.

Aktualne oferty sprzedaży telewizora Samsung HU8500 w różnych wielkościach

 

 

AKTUALIZACJA 11.06.2014

W trakcie prezentacji usługi Strefa VOD UHD w Warszawie przedstawiciele Samsunga poinformowali, że bitrate filmów streamowanych za jej pośrednictwem to 20 Mbitów.