Wczoraj opublikowałem już test Philipsa 7500 z serii na rok 2014. Wcześniej przysłaliście jednak tak wiele ciekawych pytań, że postanowiłem odpowiedzieć na nie w osobnym wpisie.
Bez zbędnego wstępu lecimy z odpowiedziami na pytania, które przysłaliście pod pierwszymi wrażeniami na temat tego telewizora i na moim Facebooku.
pietow pytał o jakość 3D
W Philipsie 7500 zastosowano 3D na bazie pasywnych okularów. W zestawie są cztery pary okularów. Pasywne 3D to niższa rozdzielczość, ale i mniej problemów (brak migotania okularów, baterii itp.). Niestety w opisywanym modelu w filmach które testowałem (Epoka Lodowcowa, Pacific Rim, Avatar i kilka innych) widać było wyraźnie crosstalk (rozdzielenie obrazu dla lewego i prawego oka). Telewizor nie daje też zbyt wiele opcji dokładnego ustawienia 3D, więc trudno walczyć z tym nieprzyjemnym efektem.
W zasadzie jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się crosstalka jest siedzenie w idealnym centrum ekranu. Lekkie odchylenie od niego w pionie sprawia, że obrazy składowe się rozjeżdżają. Niestety bardzo widocznie.
HJK pytał jak telewizor wypada w stosunku do modelu 8008
Model Philips 8008 testowałem dla Was w listopadzie. W moim odczuciu jego największą bolączką, która przyćmiewała inne, mniej widoczne wady, było wolne działanie systemu. Psuło ono po prostu przyjemność z użytkowania tego sprzętu.
W modelu 7500 z roku 2014 jest z tym dużo lepiej. Czuć wyraźną poprawę. Niestety tak jak pisałem we wczorajszej recenzji – nie jest idealnie. Kursor nadal porusza się skokowo, przeglądarka internetowa działa słabo, a system można zawiesić.
Największa różnica w kwestii obrazu między modelami 7500, a 8008, to zmiana matrycy z LCD VA na LCD IPS. Ze wszystkimi zaletami i wadami takiego rozwiązania. Kąty boczne są lepsze, a kolory w serii 7500 żywe i ostre (dla fanów trybu dynamicznego – znakomite). Kontrast jednak musi być gorszy.
Jako ciekawostkę warto dodać, że Philips PFS7509/12 ma matrycę produkowaną w Polsce przez LG Display.
Yankes pytał o czerń jak smołę i Ambilight
Na matrycy IPS nie będzie czarnej jak smoła czerni. Przykro mi :( Nadrabia to ostrymi kolorami i lepszymi kątami bocznymi.
W kwestii Ambilight bez zmian – to nadal jeden z najciekawszych dodatków jaki można obecnie znaleźć w telewizorach. To oczywiście moje subiektywne zdanie, ale poparte obserwowaniem reakcji ludzi na te „światełka”.
niezdecydowany pytał co wybrać – 55PFS7509 czy 55PUS7809
Czytelnikowi chodzi głównie o różnicę:
3x ambilight i subwoofer ale Full HD (55PFS7509) kontra 2x ambilight ale Ultra HD (55PUS7809)
Odpowiedź jest prosta. Jeśli lubisz Ambilight – kupuj telewizor z trzystronnym systemem tego typu. To jednak inna jakość niż w wersji dwustronnej. A Ultra HD i tak dopiero się rozpędza i treści nie ma zbyt wiele.
Jeśli natomiast nie zależy Ci na Ambilighcie, to kup model 4K ze świadomością, że w dużej mierze, to zakup na przyszłość.
MeteoBlue pytał o kilka kwestii
- Czy subwoofera można używać z innymi urządzeniami – moja komórka go wykrywa, ale nie pozwala na podłączenie. Do samego telewizora póki co też nie podepnie się niczego innego. I to nie przez jakieś niecne praktyki Philipsa, tylko zastosowaną technologię. Przystawka PTA2o9 podpinana do telewizora korzysta z technologii Bluetooth i dlatego TV jest widziany przez inne urządzenia. Jednak do przesyłania dźwięku niezbędny jest kodek APTX LL (Low Latency) i tylko urządzenia wspierające ten kodek mogą być obsługiwane.
- Jak sprawuje się powłoka antyrefleksyjna – pozwól, że odpowiem za pomocą poniższego zdjęcia :) Przy włączonym obrazie jest oczywiście lepiej, ale nie ma tutaj żadnych cudów. W taką pogodę jak obecnie konieczne jest podkręcenie jasności, a najlepiej zasłonięcie okien.
- Czerń i podświetlanie matrycy – o czerni już sporo pisałem. Podświetlanie matrycy jest ok, ale nie idealne. Na czarnej planszy widać „chmurki” w rogach.
- Duże pliki MKV – wszystko co zaserwowałem Philipsowi odtwarzał bez zająknięcia. Największy plik jaki sprawdzałem miał 14 GB i dźwięk przestrzenny. Działał idealnie płynnie.
- 3D w stosunku do LG – niestety Philips 7509 w kwestii 3D wypada słabo. Głównie przez mocno widoczny crosstalk przy oglądaniu z dala od idealne środka matrycy.
- Ambilight – jak blisko ściany można go postawić? – Philips zaleca by było to maksymalnie 15 cm od ściany.
Tolek prosił o prezentację obrazu podczas meczu piłkarskiego
Zamiast odpowiadać pisemnie, postanowiłem pokazać to po prostu na filmie :) Proszę wziąć pod uwagę spadek jakości i przekłamania obrazu przy nagrywaniu, a także dość niską jakość spotkań w serwisie VOD poświęconemu Mundialowi 2014 (a miało być tak pięknie ;).
RobsON pytał o funkcję Multiroom
Mając dwa telewizory Philipsa, możesz wysyłać sygnał z jednego do drugiego. Sprawdzałem jak to działa przy okazji testu telewizora Philips PFL8708S Elevation i świetlówek Hue.
Mateusz pytał o przeglądarkę internetową
Niestety jest słaba. Dość wolna, nie wczytuje całej treści ze stron i nie ma wszystkich pluginów.
kosa666 pytał kiedy w będzie w sprzedaży model 55-calowy
Skontaktowałem się z Philipsem w tej sprawie i dostałem informację, że wersja 55″ ma być w lipcu. Czekam jeszcze na potwierdzenie cen.
AKTUALIZACJA 11.07.2014
Dostałem oficjalne informacje producenta dotyczącą dostępności i cen. Oto one:
- Philips 47PFS7509/12 – cena rekomendowana 4299 zł – już w sprzedaży
- Philips 55PFS7509/12 – cena rekomendowana 6099 zł – dostępny od około 20. lipca
Ceny sklepowe mogą oczywiście być niższe. To już zależy od sprzedawców.
Dziękuję za wszystkie pytania i zapraszam do dyskusji tutaj lub na Facebooku.