Czasem, by poznać dodatkową wartość, trzeba zajrzeć w coś głębiej, przyjrzeć się temu dokładniej. Tak jest z telewizorem Samsung KS9000.

Niedawno testowałem dla Was Samsunga KS7500. Lada chwila zaproponuję Wam test tytułowego Samsunga KS9000. O tym telewizorze wiele już w sieci napisano i zapewne sporo już o nim wiecie… Zapewniam jednak, że nie wszystko.

We współpracy z Samsungiem pokażę Wam dzisiaj pięć funkcji tegorocznego telewizora KS9000, o których możecie nie wiedzieć, a które zdecydowanie warto znać.

 

Wbudowany Antywirus

Hakowanie telewizorów to fakt. Pisałem o tym już cztery lata temu, a dzisiaj systemy są jeszcze bardziej otwarte na sieć i oferują więcej funkcji związanych z naszymi danymi (czasem również finansowymi).

Dobrze więc wiedzieć, że producenci zaczęli instalować oprogramowanie ochronne. Samsung KS9000 ma wbudowany antywirus, który monitoruje system telewizora i skanuje podłączone dyski mogąc, w razie potrzeby, odizolować jakiś element.

 

Słuchawki Bluetooth

Samsung KS9000 - słuchawki Bluetooth

Od jakiegoś czasu Samsung oferuje możliwość połączenia telewizora ze słuchawkami Bluetooth. I robi to znakomicie! Prosty skrót w menu podręcznym, szybkie parowanie i już można oglądać telewizję czy grać, nie przeszkadzając śpiącej żonie lub dziecku.

Testowałem tę funkcję z przystawką Bluetooth Samsung Level Link, którą kiedyś dla Was recenzowałem.

Połączenie z telewizorem działało znakomicie! Po sparowaniu urządzenia jest ono zapamiętane i dostępne błyskawicznie. Policzyłem to dokładnie, bo sam byłem ciekaw. Przełączenie źródła dźwięku z głośników telewizora na zapamiętane słuchawki Bluetooth zajęło mi 14 sekund i wymagało 5 kliknięć. I to tylko wtedy, gdy już miałem włączone słuchawki i musiałem przełączyć się na nie ręcznie. Jeśli telewizor działa i włączycie zapamiętane słuchawki Bluetooth, to wykrywa je automatycznie i sugeruje przełączenie na nie dźwięku. W tym wypadku to dosłownie jedno kliknięcie i 5-8 sekund potrzebnych na połączenie urządzeń.

Ta prostota sprawia, że za każdym razem gdy testuję telewizor Samsunga z Tizenem, to pierwszego dnia zawsze paruję go ze moim Level Linkiem. To się o prostu przydaje. Żona zasypia przy filmie? Biorę słuchawki, przełączam źródło i mogę nadal oglądać wybuchowe kino tak głośno jak chcę. Świetne.

 

Pomoc dla osób niewidomych i niedosłyszących

W nowych wersjach Tizen TV Samsung dodał też funkcję pomocy głosowej. Większość z Was jej nie wykorzysta, ale pomyślcie o osobach niewidomych. Tak, one też chcą używać telewizora. Nie mogą zobaczyć obrazu, ale przecież dobry film czy serial, to nie tylko to o widać, ale również znakomite dialogi, muzyka i efekty dźwiękowe. Słuchanie filmu może być równie ciekawe, co jego oglądanie.

We wspomnianym na filmie tekście pisałem o Jacku Rogalskim, jednym z czytelników mojego bloga, który jest niewidomy. Dla osób takich jak Jacek dobrze działający system pomocy głosowej to podstawa. Bez niego po prostu telewizor jest dla nich bezużyteczny, bo nie mają go jak obsługiwać. Spróbujcie włączyć coś konkretnego na swoim telewizorze z zamkniętymi oczami.

W momencie pisania tamtego tekstu Tizen TV nie wspierał takiej funkcji. Teraz już ją ma i działa ona nieźle. Automatyczny lektor o głosie kobiety lub mężczyzny czyta nie tylko funkcje menu, ale też informacje o programach telewizyjnych.

Druga funkcja dla osób potrzebujących konkretnej pomocy, to „wiele wejść”. Pozwala ona na podłączenie do telewizora słuchawek lub głośnika Bluetooth i zdublowanie dźwięku. Po co? By osoba niedosłysząca mogła założyć słuchawki lub postawić sobie głośnik bliżej siebie bez konieczności podkręcania głośności telewizora na maksimum. Dzięki temu rodzina może oglądać telewizję z normalnie, a osoba niedosłysząca głośniej.

Uaktywnia się ją po podłączeniu słuchawek lub głośników Bluetooth w menu Ustawienia/System/Dostępność/Wiele wyjść audio.

 

Picture In Picture

Samsung KS9000 - PIP małe okno

Samsung KS9000 wspiera też funkcję obrazu w obrazie, o którą wielu z Was często pyta. Podobnie jak w przypadku słuchawek Bluetooth zdefiniowany wcześniej PIP włącza się kilkoma przyciskami z menu podręcznego.

Opcji okna podglądu jest kilka. Jedna z nich, to mała przestrzeń w rogu ekranu (zdjęcie powyżej), ale jeśli chcemy, to Picture In Picture może też na przykład dzielić ekran na pół.

Samsung KS9000 - PIP duże okno

 

Gry

Samsung KS9000 - gry

Gier stworzonych bezpośrednio na Tizen TV nie ma wiele, ale Samsung stara się to nadrobić oferując dostęp do usługi gier z chmury GameFly. Nie zastąpią one oczywiście Waszej konsoli czy komputera, ale to miły dodatek. Tym bardziej, że do telewizora można podpiąć pada bezprzewodowego.

Usługę GameFly już kiedyś dla Was testowałem.

Samsung KS9000 ma input lag na poziomie około 20,5 ms, więc pod tym względem jest to sprzęt idealny do gier. Producent stawia na to mocno od kilku lat i na przykład tegoroczna seria KS jest w całości bardzo imponująca w kwestii szybkości sygnału.

Jeśli nie kojarzycie o co chodzi z input lagiem, to zajrzyjcie do tego wpisu lub obejrzyjcie film poniżej. Wyjaśniam na nim w ludzki sposób co to jest i jak wpływa na granie.

 

Oto pięć funkcji Samsung UE55KS9000, których mogliście nie znać, a warto o nich wiedzieć.

Więcej na temat tego telewizora powiem lada dzień w teście. Jeśli macie jakieś pytania na jego temat, to piszcie w komentarzach pod tym wpisem lub na moim Facebooku.

Dzięki za odwiedziny i do przeczytania Obywatele!