Kwantowa kropka od zeszłego roku wróciła na usta wszystkich fanów telewizorów. Pytanie dlaczego właściwie jej potrzebujecie?

Jakiś czas temu wyjaśniałem już jak ta technologia działa. Zapraszam na mój kanał YouTube jeśli chcecie wiedzieć dokładnie co dzieje się w środku telewizora z kwantowymi kropkami. Ten wpis możecie też obejrzeć w wersji filmowej poniżej:

 

Dzisiaj, we współpracy z firmą Samsung, chcę odpowiedzieć na inne pytanie – dlaczego potrzebujesz kwantowych kropek?

Samsung wprowadził tę technologię do swoich telewizorów w zeszłym roku. Wtedy była ona promowana jako nanokryształy, teraz jako Quantum Dot – Kwantowa Kropka. Obydwa określenia są poprawne. Odstawmy jednak marketing i nazewnictwo na bok. Co się tak naprawdę kryje za kwantowymi kropkami i co one dają?

Mówiąc krótko – lepsze kolory. Właśnie po to instaluje się w nowych odbiornikach kwantowe kropki. U wspomnianego Samsunga znajdziecie je w tegorocznych modelach SUHD. W praktyce jest to głównie sprzęt z serii KS – KS7000, KS7500 (który niedawno dla Was testowałem), KS8000 i KS9000. Ich ceny zaczynają się od około 5000 zł i kończą na około 13 tysiącach za modele 65 calowe.

Samsung KS7500 - Samsung SUHD TV

Ostatnio producent wypuścił informację prasową o tym jak ważny jest duet Kwantowa Kropka plus HDR. Ma to sens, bo rzeczywiście jedną z zalet filmów HDR, szczególnie tych z nośników Blu-ray UHD, jest fakt, że mają one oferować o wiele szersze palety barw. Do dobrego HDR potrzebna jest wysoka jasność telewizora, ale też lepsze odwzorowanie kolorów. Kwantowe kropki mogą tu sporo pomóc.

Samsung KS7500 - Blu-ray UHD

I teraz tytułowe pytanie – dlaczego potrzebujesz kwantowej kropki?

Sprawa jest prosta. Jeśli kupujesz telewizor za dwa, trzy tysiące złotych, to nie musisz się przejmować tą nowinką. W niższych modelach jej nie ma, a poza tym jeśli wybierasz tańszy sprzęt, to musisz liczyć się z oczywistymi ograniczeniami. Najbardziej zaawansowana technologia jest instalowana w modelach średniej i wysokiej klasy.

Jeśli jednak jesteś jednym z obywateli świata HD, którzy żyją dla znakomitej jakości obrazu, długo odkładasz na nowy telewizor i chcesz kupić coś, co da niezłego kopa, szczególnie w materiałach HDR, to kwantowe kropki zdecydowanie pomogą i warto się nimi zainteresować.

Tylko żeby było jasne – to nie jest tak, że telewizory Quantum Dot są z marszu idealne i zmienią Twój świat. Cudów nie ma. Nie w świecie nowych technologii. Kwantowe kropki są jednak udoskonaleniem już istniejących rozwiązań, które mogą wspomóc odbiorniki LCD w walce o idealny obraz.