Pilot QWERTY Philipsa - tył
Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Podczas konferencji Aplikacje TV sporo mówiło się o telewizorach Smart TV. Lada dzień powiem Wam więcej na ten temat we vlogu. Tym czasem piszę jednak o nowinkach, które nie zawsze dotyczyły telewizorów internetowych, ale są jak najbardziej warte wymienienia. Ot chociażby pilot QWERTY Philipsa, Google TV Sony, nowe wieści o wizjerze HMZ-T1 i telefonie Eluga.

QWERTY od Philipsa

Widoczny na zdjęciu pilot, to nowy model kontrolera firmy Philips. Producent próbował zrewolucjonizować rynek jakiś czas temu wydając urządzenie prawie pozbawione klawiszy. Nie powiodło się. Klienci chcieli czegoś bardziej zwyczajnego. Teraz to dostają… tak jakby :) Pilot wydaje się normalny, ale ma wbudowany żyroskop i po dotknięciu przycisku OK palcem można go używać jako pilota ruchowego, tak jak w Magic Remote LG. Na dodatek jest tu klawiatura QWERTY ukryta z drugiej strony.

Urządzenie komunikuje się z telewizorem przez fale radiowe, a żyroskop dba o to, byśmy przypadkiem nie wcisnęli dolnych klawiszy gdy tego nie chcemy. Model całkowicie wypasiony będzie dodawany do telewizorów z serii 8000 i wyższych. Wersja bez funkcji pointera, do 7000.

Pilot QWERTY Philipsa

Konstrukcja jest wygodna i prosta – czyli taka jaka powinna być. Jedyne uwagi jakie mam, to fakt, że pilot jest plastikowy, a mógłby być wykonany z czegoś bardziej „luksusowego”. Szkoda też, że po stronie QWERTY nie ma touchpada. Pomagałby w nawigacji podczas surfowania.

Poza tym świetna, chociaż ograniczona tylko do nowych telewizorów z wyższej półki, konstrukcja.

Kable MHL u LG

Koreański producent chwalił się, że wprowadza obsługę standardu MHL. To skrót od Mobile High-Definition Link, nowego standardu komunikacji, który pozwala na przesyłanie dźwięku i obrazu Full HD z urządzenia mobilnego. Jakie ma zalety w stosunku do HDMI? Przede wszystkim podczas transferu danych może ładować sprzęt, a więc komórka czy tablet podpięte do telewizora nie rozładują się podczas odtwarzania filmu czy muzyki.
Czy to się przyjmie? Nie wiem, ale na pewno nie jestem fanem wprowadzania co chwilę nowych standardów komunikacji. Moim zdaniem LG zrobiło by lepiej rozwijają funkcje bezprzewodowe. To tutaj jest przyszłość.

MHL

Sony Google TV w Polsce. HMZ-T1 też

Podczas konferencji Sony chciało chyba podkręcić trochę atmosferę wokół Google TV, ale niestety nie wyszło to najlepiej. Producent zapowiedział wejście produktów z tą platformą do Europy, ale nie chciał powiedzieć nic konkretnego. Nie wiadomo czy w Polsce będą tylko telewizory z Google TV, czy też Set Top Boxy i STB z Blu-ray. Konkurenci wypominali też przedstawicielowi Sony, że w USA Google TV było klapą. Czy u nas będzie inaczej? Zobaczymy. Na pewno będzie galimatias, bo Sony będzie utrzymywało dwie marki telewizorów Smart: Bravia Internet TV i Sony Google TV. Jestem pewien, że mniej zorientowani klienci zaczną się gubić.

Od Sony wyciągnąłem za to inną, ciekawszą informację. Pamiętacie wizjer OLED HMZ-T1, o którym z pomocą moich czytelników pisałem na Obywatelu HD?

Sony HMZ-T1

Póki co sprzęt w Polsce jest tylko duchem. Ciałem zaledwie kilka sztuk. Ale nowa partia Sony HMZ-T1 ma być podobno w kwietniu. Problem w tym, że może nie być zbyt duża, bo Sony pracuje już nad kolejną wersja tego gadżetu. Szczegółów jeszcze nie ma, ale mój apetyt został pobudzony.

Igrzyska z Panasonic i Eluga na wiosnę

Panasonic nie pokazał na konferencji niczego, czego bym już nie widział na Panasonic Convention 2012 w Hamburgu. Ale między słowami zdradził mi dwie, ciekawe informacje:

  • po pierwsze producent szykuje coś na igrzyska olimpijskie – najprawdopodobniej kanały w usłudze Viera Connect nadające na żywo,
  • druga informacja dotyczy telefonu Eluga, o którym już pisałem zarówno na Obywatelu HD jak i Multi-blogu. Obydwie wersje komórki, mniej i bardziej odpicowana, mają być dostępne w Polsce jeszcze tej wiosny. Jednak Eluga będzie dostępna wyłącznie z oferty operatorów.

Samsung dla dzieci

Od Samsunga coś fajnego dla najmłodszych odbiorców. W nowych panelach tego producenta będzie widet internetowy Kids Story z treściami dla dzieciaków. Znajdziemy tam gry, filmy, zabawy, łamigłówki i programy edukacyjne. Najfajniejsze jednak będzie to, że Samsung zadba o treści o od polskich dostawców. Jeszcze nie wiadomo których, ale na początku aplikacja będzie na pewno za darmo, więc wszyscy posiadacze Smart TV tego producenta będą mogli sprawdzić sami. Nie wiadomo tylko jeszcze kiedy.

Nadawcy nie śpią

Swoje trzy grosze do tematu nowości dodają też nadawcy i twórcy treści. Najciekawsze nowinki, które już widać na horyzoncie to:

  • iTVP-HD – spektakl „Szkoła żon” Moliera na Androidzie 3.2 oraz iOS wraz ze stroną, która dostosowuje się do urządzenia samoistnie,
  • Gazeta.pl i TVN Player – obiecują dalszy rozwój swoich aplikacji dla telewizorów,
  • Tuba FM – szykuje coś wielkiego, co ma wstrząsnąć siecią, ale nie wiadomo jeszcze o co dokładnie chodzi. Aplikacja na pewno będzie pojawiała się na coraz większej liczbie urządzeń. Ten nadawca stawia na wieloplatformowość.
Tuba FM

I to tyle nowinek i ciekawostek z konferencji Aplikacje TV. Lada dzień obiecany film na temat Smart TV i tego jak prelegenci poradzili sobie podczas spotkania z niewygodną kwestią nadal raczkujących telewizorów internetowych.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.