Pierwsze regiony przeszły na cyfrowy sygnał telewizyjny. To Zielona Góra i Zagoń. Następne w kolejce są Gdańsk, Iława oraz Poznań. Zobaczcie jak się wyłącza analog z pompą.
To było otwarcie trzech ważnych bram. Po pierwsze bramy do nowoczesnej i atrakcyjnej telewizji, po drugie bramy do likwidacji wykluczenia cyfrowego, a po trzecie bramy do nowych wyzwań związanych z łączeniem telewizji i Internetu
– powiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni, który na Starym Rynku w Gorzowie Wielkopolskim wyłączył telewizję analogową w województwie lubuskim.
Sygnał wyłączano o godzinie 4:15. Tak późno, by wykorzystać chwilę ciszy w eterze i nie powodować nieprzyjemności telemaniakom.
Pożegnaliśmy epokę analogową, która trwała w Polsce 60 lat i otwieramy epokę cyfrową, która jak długo będzie trwała nie wiemy, ale na pewno pozwoli na rozwój telewizji
– Powiedział Jan Dworak, przewodniczący KRRiT.
Kolejne wyłączenia pod koniec miesiąca, a następnie mała przerwa do marca 2013.
- 28 listopada – Gdańsk, Iława, Poznań,
- 19 marca 2013 – Elbląg, Rzeszów, Szczecin, Warszawa, Wisła.
Multipleks 1 powinien już być dostępny wszędzie. MUX-2 w 94% kraju, a w 97% do końca przyszłego roku. MUX-3 powinien być obecnie w zasięgu około 44% populacji Polski, a do 27 kwietnia 2014 w zasięgu 98%.
Obejrzymy na nich:
- w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, TV Puls 2, TV4, TV6;
- w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia;
- w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV.
Inne informacje o DVB-T w Polsce w poprzednim poradniku.
Fot. na licencji CC Marcin Wichary z Flickr