Ultra HDTV

Popularyzacja telewizji 3D nie idzie w Europie zbyt szybko. Oby z Ultra HD było lepiej. Pierwszy krok został postawiony.

Eksperci z ITU Study Group dogadali się co do większości szczegółów technicznych dotyczących telewizji UHDTV. Będzie to takie europejskie Super Hi-Vision, czyli telewizja w jeszcze wyższej rozdzielczości niż dotychczas. Dużo wyższej. Dla przykładu w przypadku prototypowego ekranu Sharpa pokazywanego na targach IFA, było to 7680 x 4320 pikseli.

Sharp UHDTV

UHDTV stworzy niesamowicie imersyjne warunki dla widzów i przyczyni się do powstania wielu nowych okazji na produkcję i reklamę sprzętu

powiedział Hamadoun Touré, sekretarz ITU. Te nowinki, o których wspomina, to nie tylko lepsza jakość tradycyjnego obrazu, ale również przyspieszenie badań nad telewizorami 3D nie wymagającymi używania okularów. W ich przypadku matryca z wyższą niż dotychczas rozdzielczością, jest jednym z podstawowych elementów niezbędnych do stworzenia dobrej jakości produktu.

Póki co nie ma się oczywiście za bardzo co podniecać. Prace nad sprzętem dla UHDTV potrwają jeszcze wiele lat, a więc 1080p zostanie z nami jeszcze na długo. Ale wyniki pierwszych testów w Europie będzie można podziwiać już za rok. Anglicy planują sprawdzić UHDTV podczas Olimpiady w Londynie. Zobaczymy jak im wyjdą transmisje w super wysokich rozdzielczościach.