Nie ma czegoś takiego jak brzydka zorza polarna. Astronauta Scott Kelly wrzucił jednak na Twitter film, który sprawia, że każdy inny punkt widzenia tego pięknego zjawiska wydaje się biedny.
Scott Kelly, to amerykański astronauta, inżynier i emerytowany kapitan marynarki wojennej. Aktualnie spędza rok na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jego obecność na orbicie to część eksperymentu mającego sprawdzić jaki wpływ na ludzki organizm ma długi pobyt w stanie nieważkości. Brat bliźniak Scotta, Mark, przebywa w tym czasie na Ziemi. Po powrocie z ISS organizmy dwóch braci zostaną zbadane i porównane ze sobą.
Warto śledzić Kelly’ego na Twitterze, gdzie wrzuca rewelacyjne fotki i filmiki prezentujące naszą piękną planetę. Na przykład wczoraj astronauta opublikował filmik prezentujący zorzę polarną, o której pisała Crazy Nauka, prezentując fotki z Polski.
Zorze polarne nie zdarzają się w Polsce często. Ostatnio mieliśmy okazję zobaczyć ją w marcu. Tym bardziej na nie czekamy i zawsze wzbudzają sensację. Trzeba oczywiście pamiętać, że aby zobaczyć zorzę muszą być zachowane odpowiednie warunki. Musi być ciemno, niebo nie może być zachmurzone i oczywiście jeszcze jedna rzecz – takie piękne zdjęcia zorzy jak na Crazy Nauce, to efekt długiego naświetlania. Gołym okiem zorzę w Polsce możemy zobaczyć, ale nie będzie ona aż tak efektowna.
Same zorze to efekt aktywności Słońca, a konkretnie tego, że nasza gwiazda „atakuje” ziemską magnetosferę i atmosferę. To co widzimy to tak naprawdę zderzenie materii ze Słońca z tym co chroni Ziemię przed tym promieniowaniem
– powiedział mi Piotr Stanisławski, współtwórca wspomnianego serwisu Crazy Nauka, który gorąco Wam polecam.
Możliwość zobaczenia zorzy nad Polską, to nie lada gratka, ale nic nie pobije tego widoku z pokładu ISS.
Yesterday’s #aurora was an impressive show from 250 miles up. Good morning from @space_station! #YearInSpace https://t.co/wZJOxrD0EQ
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) June 23, 2015
Jeśli wolicie coś w wyższej rozdzielczości (wszak to blog Obywatel HD), to polecam filmik przygotowany ze zdjęć wykonanych przez NASA.
Jeszcze raz zachęcam do śledzenia Scotta Kelly na Twitterze. Dzisiaj rano astronauta wrzucił na przykład zdjęcie wschodu Słońca.
Widzieliście kiedyś taki?
Day 88. #Sunset. With 16 of these a day, only 4,064 more to go. Good night from @space_station! pic.twitter.com/oUIBXYUoeq
— Scott Kelly (@StationCDRKelly) June 23, 2015