Wpis pochodzi z Multi-bloga.
Telewizja hybrydowa zaczyna się pięknie rozwijać. Perspektywy są znakomite. Podczas konferencji HbbTV Summit mówiło się jednak nie tylko o tym. Zaproszeni goście podzielili się wieloma ciekawostkami z branży. Chociażby o planowanych nowościach, produkcji, treściach dla dorosłych i nowych funkcjach. Ciekawostki zebrałem w jedno miejsce. Zapraszam.
Niemcy już zarabiają na Hbb
Jeśli ktoś nie wierzy z intratność telewizji hybrydowej, to powinien zerknąć w stronę zachodu. Niemieskie ProSieben i Sat 1 już na tym zarabiają. Mają chociażby mini serwisy dedykowane reklamom. Oglądamy reklamę samochodu, pojawia się czerwony przycisk, klikamy go i lądujemy na stronie poświęcowej danemu produktowi. Niemcy sprzedają już też dobra wirtualne. Ostatnio mieli wyprzedaż mijającej kolekcji kijów golfowych do jednej ze swoich gier. Rynek jest niemały. Lars Friedrichs ze wspomnianych kanałów telewizyjnych chwalił się, że ich telegazetę ogląda codziennie 8 milionów widzów.
TVP – interaktywne informacje regionalne
Jednym z pomysłów Telewizji Polskiej na promocję i wykorzystanie telewizji hybrydowej, będzie tworzenie lokalnych serwisów informacyjnych. Wiesław łazikowski tłumaczył podczas konferencji, że ma to wyglądać mniej więcej tak: oglądamy jakiś program na TVP Kultura, widzimy interesujący nas zabytek. Klikamy więc czerwony guzik, który przenosi nas do serwisu informacyjnego z regionu, gdzie znajduje się ów kościół, muzeum, rzeźba itp. Tam dostajemy szczegółowe informacje. Zapowiada się naprawdę ciekawie.
Philips lubi Europę
Z rzeczy nie związanych bezpośrednio z Hbb Piotr Herod z TP Vision (a więc Philipsa) pochwalił europejską produkcję. Wszystkie telewizory tej firmy są produkowane w fabrykach w Polsce, na Węgrzech i w Rosji. U nas kupujemy tylko te z Europy. Dlaczego się to opłaca? Bo cło na sprzęt sprowadzanych spoza Unii wynosi 14%.
Smart seks
Philips zapowiedział jeszcze jedną ciekawostkę – pierwsze w Polsce treści dla widzów dorosłych dostępne ze Smart TV. W platformie Philipsa mają się pojawić materiały XXX z Hustlera i Spice.
Golizny w dobrej jakości i na życzenie nigdy dość, więc trzymam kciuki :)
SmartTV Alliance się poszerza
O SmartTV Alliance niedawno pisałem. Jest to sojusz technologiczny, którego celem jest stworzenie warunków idealnych do tworzenia aplikacji dla Smart TV. Przede wszystkim dzięki opracowaniu spójnych standardów.
Obecnie należą do niego TP Vision (czyli właściciel marki Philips) oraz LG Electronics. Niedługo mają pojawić się kolejne firmy.
Do wrześniowych targów IFA w SmartTV Alliance na pewno znajdą się dwaj producenci z Japonii. Nie mogę jeszcze powiedzieć jacy konkretnie, ale jeśli ktoś śledzi rynek, to powinien się domyślić
– wyjaśnił Piotr Herod z TP Vision (Philips).
Wybór mamy więc między firmami Panasonic, Sony, Toshiba i Sharp. Dwie pierwsze mają swoje platformy Smart TV. Toshiba i Sharp też, ale oferują znacznie mniej treści. Tym ostatnim dołączenie do SmartTV Alliance przydałoby się najbardziej.
Sony poszerza ofertę Smart
Paweł Kaczmarzyk z Sony zapewniał o pojawieniu się nowinek na platformie Smart tego producenta. Jest w niej chociażby Opera TV Sony, więc odpowiednik sklepu Google Play. Obecnie znajdziemy tam 23 aplikacje: gry, pogodę, radio itp. Każdy producent może napisać swój program w standardzie Opery.
LG – będą gry 3D i dzielenie ekranów
Roman Karaszewski, przedstawiciel LG, prezentował nowy sprzęt na ten rok, ale doskonale już go znamy po warszawskiej konferencji producenta. Sprzęt nie był więc zbyt ciekawy. Trzy zapowiedzi oprogramowania – owszem.
Po pierwsze Karaszewski zapewnia, że długo oczekiwana funkcja przenoszenia treści z telewizora na tablet i komórkę ma się pojawić w okolicach września-października (będzie aplikacja na Androida). Wiem, że wielu moich czytelników czeka na tę funkcję. LG zapowiadało ją już dawno. Póki co jednak nie dotrzymało obietnic. Oby teraz było inaczej, bo możliwość wysłania dowolnej treści bezprzewodowo na przenośny ekran zapowiada się pięknie.
LG wspomina również o kilku ciekawostkach dla graczy i fanów internetu. Po pierwsze ma się pojawić wsparcie dowolnych klawiatur, myszek i padów. Podobno będzie można podłączyć do telewizora co się tylko zechce i np. myszka będzie działać bez problemu w przeglądarce.
Czyli dokładnie tak jak na komputerze?
– zapytałem wprost podczas konferencji, a w odpowiedzi usłyszałem krótkie i treściwe: tak.
Kolejna ciekawostka to wsparcie silnika Unity 3D, a więc szansa na pojawienie się w ofercie Smart TV trójwymiarowych gier z prawdziwego zdarzenia. Biorąc pod uwagę, że nowe telewizory mają kilkurdzeniowe procesory, to jest już najwyższa pora na takie rozwiązania.
Telewizja czy Internet?
Podczas rozmów o HbbTV pojawił się ciekawy problem, o którym zapewne wielu widzów nie zdaje sobie sprawy – różnica między nadawaniem telewizyjnym, a internetowym. Czy HbbTV i Smart TV to jeszcze telewizja, czy już Internet?
Problem jest bardzo istotny ze względów prawnych. Ot chociażby kategorii wiekowych i ochrony widzów młodocianych. W telewizji restrykcje dotyczące nadawania treści są o wiele ostrzejsze niż w sieci. Zdefiniowanie nowych form przekazu jest więc bardzo istotne. Nad nowymi regulacjami pracuje już Rada Unii Europejskiej.
Nie sądzę by przepisy były bardziej restrykcyjne niż w regulacjach audiowizualnych
– wyjaśnił Krzysztof Zalewski z KRRiT, dodając jednak, że same regulacje audiowizualne być może będą musiały zostać zaktualizowane.
To tyle ciekawostek z konferencji. Jeśli macie jakieś pytania – piszcie.
Wpis pochodzi z Multi-bloga.