Toshiba 4K serial L9 84 cale

Wracam do tematu rozdzielczości 4K, który w tym roku nie pozwoli nam o sobie zapomnieć. Co nowego? Super drogie ekrany, super tanie telewizory i filmy od Sony. Ale nie dla Polaków.

Zacznijmy od rzeczy najważniejszej, czyli treści. 4K jest aktualnie kompletnie bez sensu, właśnie dlatego, że i tak nie ma treści w takich rozdzielczościach. Firma Sony nęciła nas przez chwilę wizją filmów w super wysokich rozdzielczościach na Blu-ray, ale okazało się, że wydania „Mastered in 4K” to zwykłe Full HD, tylko z kopii filmów w 4K. To trochę tak jakby podać hamburgera z wołowiny, tylko z mięsem wieprzowym, które leżało obok krowy :)

W tym roku nie doczekamy się filmów 4K na nośnikach fizycznych. Mają być jednak kopie cyfrowe w takich rozdzielczościach. Za „skromne” 699 dolarów (około 2200 zł) będzie można kupić streamer Sony FMP-X1, który pozwoli na odtwarzanie filmów Ultra HD z serwerów japońskiego producenta.

Sony FMP-X1 4K media player

Teraz Sony zapowiada zmasowaną inwazję na rynek amerykański. W wywiadzie dla gazety The Asahi Shimbun Kazuo Hirai, prezes Sony, powiedział że usługi dostępu do filmów 4K mają ruszyć w USA tego lata. Nieco później w Japonii. O takim malutkim kontynencie jak Europa póki co nikt w Sony chyba nie pamięta :) W ofercie znajdą się głównie filmy Sony Pictures. Do ich odbioru będzie potrzebny specjalny sprzęt, czyli na 99% wspomniany wcześniej odtwarzacz FMP-X1.

Tyle w temacie treści, ale nie całego 4K. Pojawiły się bowiem nowe odbiorniki.

Firma JVC zaprezentowała profesjonalny ekran 4K PS-840UD. W zasadzie nie byłoby w nim nic wybitnie ciekawego, gdyby nie fakt, że ma 84 cale.

JVC PS-840UD

Cena? „Zaledwie’ 14 000 dolarów, więc około 44 000 zł.

Za drogo? Też tak myślę. Na szczęście są alternatywy. Firma Seiki Digital sprzedaje 50-calowy panel 4K SE50UY04 za niecałe 1000 dolarów. To około 3100 zł, więc naprawdę świetna cena jak za panel o rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli.

Seiki Digital SE50UY04

Można go dostać na Amazonie. W Polsce raczej nie prędko doczekamy się takiej taniej alternatywy dla telewizorów 4K najbardziej znanych marek.