Wpis pochodzi z Multi-bloga.
Jedną z ciekawostek tegorocznych targów IFA w Berlinie był przeźroczysty ekran LCD Samsunga. Nie jest to rzecz nowa, wszak oglądamy ją w różnych wydaniach od lat, ale od dawnych projektów rożni ją jeden, bardzo istotny fakt – ekran będzie niedługo dostępny w sprzedaży.
Jak już wspominałem o takich ekranach słyszy się od dawna. Najczęściej pojawiają się jednak tylko jako prototypy lub produkty z nieokreśloną datą wejścia na rynek. Widoczny na zdjęciu model NL22B ma się jednak pojawić w USA w najbliższym czasie. Nie wiadomo dokładnie co to oznacza, ale zapewne będzie dostępny przed końcem tego roku.
Czy jest się tu czym podniecać? I tak, i nie.
Na pewno tego typu wyświetlacze nie znajdą póki co zastosowania w domach czy produktach przeznaczonych dla szerszego odbiorcy. Sprzęt ma swoje wady. Jest półprzeźroczysty, więc mógłby sprawdzić się znakomicie jako zastępnik przedniej szyby samochodu (np. by wyświetlić dane z nawigacji GPS) lub okna w kuchni (informacje o pogodzie, przepisy kulinarne, aktualności ze świata), ale wyświetlacz potrzebuje dodatkowego, zewnętrznego podświetlania. Stad właśnie tak nietypowa, mocno „pudełkowata” konstrukcja.
NL22B znajdzie więc najpierw zastosowanie w handlu. Jego przeznaczenie jest oczywiste – witryny sklepów i gablotki wystawowe. Przednia szyba „pudełka” jest tak naprawdę panelem LCD o przekątnej 22 cali i przeźroczystości 15%. Można na nim wyświetlić informacje o produkcie czy nawet całe klipy reklamowe uzupełniające fizyczny produkt umieszczony w środku. Oczami wyobraźni widzę nawet sterowanie dotykiem połączone z funkcjami rzeczywistości poszerzonej – np. do reklamowania komórek czy konsol z ekranami 3D lub pokazywania mechanizmów luksusowych zegarków.
Górna i dwie boczne ścianki są wykonane już z tradycyjnego, wzmocnionego szkła zamkniętego w metalowej ramie. Wygląd jest dostatecznie prosty, a zarazem dostojny, by konstrukcja mogła pojawić się na przykład w sklepie z drogą biżuterią.
Co ciekawe system będzie sprzedawany jako całościowy zestaw. To znaczy, że zainteresowany sprzedawca nie będzie się musiał przejmować niczym, poza wyborem produktu, który umieści w gablotce. Samsung NL22B będzie posiadał wbudowany komputer PC (nie wiadomo dokładnie jakiej klasy, z jakim systemem itd.), głośniki, diody LED podświetlające matrycę i oczywiście szklane ściany. Podczas targów InfoComm 2012 Samsung chwalił się współpracą z Gucci Timepieces & Jewelry, więc możemy się spodziewać, że w tych sklepach gadżet pojawi się w pierwszej kolejności.
To nie jedyna nowinka Koreańczyków przeznaczona dla klientów biznesowych. Producent zapowiedział również wydanie kwadratowego wyświetlacza UD22B z ramką wokół matrycy mającą zaledwie 5,5 milimetra grubości.
Konstrukcja jest równie ciekawa co wyświetlacz przeźroczysty. Pozwala na łączenie nawet do 100 takich paneli w jedną całość. Biorąc pod uwagę, że każdy UD22B ma 21,6 cala, nie trudno wyobrazić sobie ogromne panele informacyjne poskładane jak z klocków LEGO. I to o rożnych kształtach.
Powyższe zdjęcie przedstawia wariant bardzo nietypowy, ale kwadratowe ekraniki mogą przydać się też w bardziej standardowych konstrukcjach. I to nie tylko do stworzenia większej konstrukcji, ale również jako samodzielne, niewielkie panele informacyjne. Trzeba przyznać, że obok ładnej biżuterii prezentują się znakomicie.
Ekran UD22B jest podświetlany diodami LED i według producenta ma czerpać 30% mniej energii elektrycznej niż ekrany LCD CCFL podobnej wielkości. Producent wyposażył go również w czujnik światła, który może automatycznie regulować poziom podświetlania w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu.
Kiedy zobaczymy te rozwiązania w Polsce? Nie wiadomo. Póki co musimy czekać chociażby na ich popularyzację za „wielką wodą”. Cieszy mnie jednak fakt, że Samsung wreszcie wydaje takie nowinki. Po wielu latach oglądania ich w wersjach prototypowych, to już najwyższy czas.
Wpis pochodzi z Multi-bloga.