Nie często pisuję, o komórkach, bo to nie moja działka. Ale tym razem zrobię wyjątek. Nie ze względu na uwielbienie do telefonów Samsunga, ale użytą technologię AMOLED, z którą niejeden obywatel świata HD wiąże spore nadzieje. A więc czym różnią się tytułowe ekrany?
Wyświetlacz Super AMOLED pojawił się w komórce Samsung Galaxy S. W jej nowszej wersji, Galaxy S II, producent umieścił ekran Super AMOLED Plus. Różnice między wyświetlaczami miała powodować technologia PenTile, w której na jeden piksel przypadają dwa sub piksele.
Samsung chwali się, że taki wyświetlacz ma być ostrzejszy, jaśniejszy i bardziej energooszczędny (do 18% w stosunku do Super AMOLED). W praktyce różnice widać jednak tylko z bardzo bliska. Jakby tego było mało, Samsung rezygnuje już z tego rozwiązania w nowych modelach. I bardzo dobrze, bo jak widać na fotce obraz wcale nie jest ostrzejszy.
Wniosek? Mimo, że na rewolucję technologiczną OLED w kinach domowych jeszcze trochę poczekamy, to w komórkach i przenośnych odtwarzaczach multimedialnych ona już trwa. I jak widać zmienia się z generacji na generację.
Podstawowe specyfikacje Samsunga Galaxy S II
- ekran – 4,27 cala WVGA, Super AMOLED Plus,
- nagrywanie filmów w 1080p, 30 fps,
- procesor 1200 MHz,
- system operacyjny Android,
- złącze kart pamięci microSD, wtyczka słuchawkowa 3,5 mm, sieć 3G, flash LED, wbudowane radio.
Źródło: CNET