Epson Moverio Pro BT-2000

Rzeczywistość rozszerzona (Augmented Reality – AR) może przydać się nie tylko w gierkach. Epson chce, by ta technologia pomagała również w pracy.

Być może dlatego okulary Moverio Pro BT-2000 nie są zbyt piękne. Duże, nie przypominające w niczym zwykłych okularów i z kontrolerem „dyndającym” na kablu. Na pewno nie na plażę czy wycieczkę po mieście. Za to idealnie do pracy w fabryce, laboratorium czy magazynie. W takich miejscach rzeczywistość rozszerzona może pomóc w pracy dzięki nakładaniu potrzebnych informacji na otaczający nas świat. Na przykład instrukcji czy map bez odrywania rąk od wykonywanego zadania.

Okulary ważą 290 gramów, a kontroler 265 gramów. Mini projektory wyświetlają obraz rozdzielczości 960 x 540 pikseli wielkości 0,42 cala. Projekcja obrazu jest zrobiona tak, by symulowała obserwowanie ekranu o przekątnej 64 cali obserwowanego z około 4 metrów.

Epson Moverio Pro BT-2000 działa pod systemem Android 4.0.4, odtwarza pliki filmowe i zdjęcia, które można zapisać w pamięci 8 GB lub na karcie SD. Ze światem zewnętrznym może komunikować się bezprzewodowo przez WiFi IEEE 802.11 b/g/n/ oraz Bluetooth 4.0.

Najnowsza wersja okularów została wyposażona dodatkowo w kamerę stereoskopową 5 megapikseli, która pozwala nie tylko na nagrywanie filmów, ale również rozpoznawanie odległości od obiektów fizycznych. W połączeniu z nowym przetwornikiem danych pozwala to na tworzenie lepszych symulacji AR.

Epson planuje wprowadzić urządzenie do sprzedaży w Europie, Japonii, Afryce i Stanach Zjednoczonych tej jesieni. Cena nie jest jeszcze znana.