Tianma AMOLED

Na targach CES 2012 Samsung ma pokazać panel OLED o przekątnej 4,99 cali i rozdzielczości Full HD. Tym czasem coś podobnego ma już inny producent – z Chin.

Według serwisy DigiTimes firma Tianma Micro-Electronics wyprodukowała 4,5 calowy panel OLED o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli, oraz 3,2 calową wersję o nieznanych właściwościach.

Tianma chce produkować swoje panele z myślą o zaawansowanych smartfonach i nieustannie otrzymuje fundusze z chińskiego rządu w celu ugruntowania swojej pozycji jednego z wiodących dostawców ekranów dla komórek na świecie

– donosi źródło DigiTimes.

Firma ma pilotażową linię produkcyjną AMOLED 4,5-generacji w Szanghaju. Jej powstanie kosztowało 72 miliony dolarów, z czego aż 40 milionów Tianma otrzymała w dofinansowaniu. Producent jest w stanie wytworzyć w niej około 1000 substratów pod ekrany miesięcznie.

Póki co gotowe są tylko prototypy OLED-ów Full HD. W czerwcu 2012 chiński producent donosił, że najpierw chce skupić się na rozwoju paneli LTPS LCD, a dopiero potem pracować nad OLED z perspektywą masowej produkcji w roku 2014. Teraz mówi się o jej rozpoczęciu już w 2013.

Byłby to dość silny cios w konkurencję. I to nie tylko wspomnianego Samsunga, ale na przykład Sharpa, który ma już sukcesy w temacie ekranów IGZO dla komórek.