Mundial 2014
Skoro telewizorów Ultra HD jest coraz więcej i są coraz tańsze, to przydałaby się wreszcie ciekawa treść. Może będą nią Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2014 w Brazylii? Co, gdzie, kiedy i w jakiej jakości. Aktualizacja – znam szczegóły transmisji w DVB-T, przez VOD i serwis MŚ Mundial 2014.

Mistrzostwa Świata FIFA 2014 startują 12. czerwca i potrwają do 13. lipca. Mecz otwarcia (Brazylia – Chorwacja) odbędzie się w São Paulo, mecz o 3 miejsce w Brasílii, zaś finał w Rio de Janeiro.

Jeśli nie macie możliwości jechać na mundial do Brazylii, to zapewne będziecie oglądali go w telewizji. Czy również jakości Ultra HD?

 

Mundial 4K na świecie

Marzenie o mistrzostwach świata w piłce nożnej w 4K nie są pozbawione sensu. W Brazylii telewizja Globo połączyła siły z firmą Sony i organizatorami FIFA, by dostarczyć transmisję 4K do dzielnicy Jardim Botanico w Rio de Janeiro. Ma się tam pojawić 65-calowy telewizor UHD.

Powyższa ciekawostka będzie tylko lokalna, ale część materiału może pojawić się globalnie. Sony będzie filmowało w 4K trzy mecze mundialu 2014. Mają to być: mecz drugiej tury, ćwierćfinały i finał.

O ile w samej Brazylii transmisji do domów raczej nie będzie, o tyle w Japonii już tak. NHK, japoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, który uwielbia nowinki technologiczne, ściga się obecnie z koreańską konkurencją o miano najbardziej postępowego kraju w kwestii wysokich rozdzielczości. Japoński nadawca planował uruchomienie transmisji 4K drogą satelitarną w roku 2016. Przyspieszył jednak proces, by zdążyć na piłkarskie mistrzostwa świata w Brazylii. Według informacji z Asahi Times w Japonii będzie można obejrzeć wspomniane mecze w Ultra HD bez ruszania się z domu. Całkiem nieźle, biorąc pod uwagę, że zaledwie 60 lat temu jakość była taka:

 

Mundial 4K w Polsce?

Fajnie, że Brazylijczycy i Japończycy obejrzą piłkę w 4K. Co z nami?

W Polsce mundial będzie można oglądać w telewizjach TVP1, TVP2, TVP Sport i w serwisie Sport.tvp.pl. Pełny plan transmisji można znaleźć na stronie Mundialu 2014 przygotowanej przez Telewizję Polską.

Czy będzie 4K? Póki co nie wiadomo, ale szanse na to są małe. Chyba, że TVP zdecyduje się na wykorzystanie tego momentu na sprawdzenie streamingu Ultra HD przez swoją stronę internetową. Transmisji 4K inną drogą bym się nie spodziewał.

Ma być za to jakość HD, co cieszy o tyle, że zarówno TVP1 jak i TVP2 są dostępne w wysokiej jakości w ramach Naziemnej Telewizji Cyfrowej DVB-T. Z wyższej jakości będą więc mogły skorzystać również osoby nie posiadające odpowiednich pakietów telewizji kablowej czy satelitarnej.

Wszystkie mecz mecze mają być też transmitowane za pośrednictwem stron internetowych TVP. Nie wiadomo jednak jeszcze w jakiej jakości (zapewne klasyczne „internetowe HD”).

W kwestii Ultra HD Sony i FIFA zapowiadają również realizację filmu z mistrzostw, który po rozgrywkach ma być dostępny online w jakości 4K. Oprócz niego będą jeszcze zwiastuny w super wysokiej rozdzielczości. To jednak mniej ciekawa atrakcja niż transmisje na żywo.

Wybrane elementy transmisji mistrzostw świata w piłce nożnej 2014 będą kręcone kamerami Sony CineAlta 4K PMW-F55, przechowywane w pamięci jednostek Sony PWS-4400, a realizatorzy będą je oglądali na monitorach 4K Sony PVM-X300.

Kamera 4K Sony PMW-F55

 

 

Pytanie o Ultra HD i jakość transmisji online wysłałem do Jacka Rakowieckiego, rzecznika prasowego Telewizji Polskiej. Gdy dostanę odpowiedź, zaktualizuję ten wpis.

 

AKTUALIZACJA 29.05.2014

Skontaktowałem się z zespołem rzecznika Telewizji Polskiej i uzyskałem dodatkowe, konkretne informacje o jakości transmisji z Mundialu 2014.

Czy wszystkie mecze będą w HD? Również w za pośrednictwem Naziemnej Telewizji Cyfrowej?

Tak – wszystkie mecze na żywo będą w TVP1 HD i TVP2 HD (nawet w 3. kolejce fazy grupowej, gdy dwa spotkania są o tej samej porze – jeden będzie emitowany w Jedynce, drugi – w Dwójce), także w telewizji naziemnej.

Każdy mecz ma pojawić się w serwisie internetowym. Będą to pełne transmisje HD, a nie skróty lub wersje SD, tak?

Tak – wszystkie mecze będą dostępne w Internecie (na żywo, a później w postaci VOD) w jakości HD.

Czy jest szansa na materiały w rozdzielczości Ultra HD? Sony i FIFA nagrywają w niej trzy mecze. Planujecie państwo coś w związku z tym?

Nie planujemy emisji w tej rozdzielczości.

 

Na deser szczegółowe informacje o jakości transmisji za pośrednictwem Naziemnej Telewizji Cyfrowej, VOD i serwisu internetowego.

DVB-T – TVP1 HD i TVP2 HD

  • Standard 1080i/25 (1920 x 1080)
  • Video: min. 2.5 Mbit/s średnio 4,2 Mbit/s maks. 8 Mbit/s
  • Audio 1: stereo
  • Audio 2: org DD+5.1
  • Audio 3: audiodeskrypcja DD+ 2.0
  • Napisy DVB, TXT, HbbTV

 

VOD

Wideo: AVC/H.264, x264 preset: medium
Audio: AAC-LC, stereo, 96kb/s
Kontenery: MP4 / MS Smooth Streaming / Apple HLS

Mundial 2014 - VOD

 

Serwis internetowy MŚ Mundial 2014

Wideo: AVC/H.264, x264 preset: medium
Audio: AAC-LC, stereo, 128kb/s
Kontenery: MP4 / MS Smooth Streaming / Apple HLS

Mundial 2014 - serwis internetowy

 

 

 

Fot. na licencji CC Wikimedia i Wikimedia 2