Zgodnie z obietnicą złożoną Wam na początku listopada, skontaktowałem się ponownie z Forum Film, polskim dystrybutorem filmu „Hobbit”. Pytałem oczywiście o wersję w 48 klatkach na sekundę. Aktualizacja – mam dobre wieści.

Jeśli nie wiecie o co chodzi, to polecam mój poprzedni materiał. W telegraficznym skrócie: wersja 48 fps ma być dostępna w USA w wybranych kinach. Więcej klatek na sekundę to płynniejszy obraz i lepsze 3D. Ale również efekt lekko teatralny, więc coś co może się nie podobać.

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że takiej wersji nie będzie nam dane sprawdzić w kinach IMAX. To wielka szkoda, bo tamtejsze 3D robi najlepsze wrażenie. Nie tylko dzięki wielkości ekranu, ale także (a może przede wszystkim) jasności obrazu. Niestety nie przetestujemy go w 48 fps.

Co z innymi kinami?

Nie wiadomo. Z rozmowy telefonicznej z pracowniczką działu dystrybucji Forum Film dowiedziałem się, że jeszcze nic nie wiadomo i jest za wcześnie. To dość odważne słowa, biorąc pod uwagę, że film „Hobbit: Niezwykła podróż” wchodzi na ekrany polskich kin już 28. grudnia.

Uzbrajam się w cierpliwość, a tym czasem wysyłam zapytanie o Hobbita 48 fps również do polskich multipleksów. Może one udzielą bardziej konkretnych odpowiedzi.

 

AKTUALIZACJA

Dostałem pierwsze odpowiedzi od polskich multipleksów. Są optymistyczne. Póki co nie mogę jeszcze podzielić się z Wami szczegółami (myślę, że będzie to możliwe w ciągu najbliższych dni), ale jedno mogę potwierdzić już na 100% – Hobbita w wersji 48 fps będzie można obejrzeć w Polsce! Podobnie jak w USA, tylko w wybranych kinach, ale jednak.

Więcej szczegółów lada dzień.