IMOLA koncepcja

IMOLA (Intelligent light management for OLED on foil applications), to nowy projekt Unii Europejskiej mający sprawić, że twórcy takich lampek OLED jak Liternity spalą się ze wstydu. Ma to być inteligentne oświetlenie.

Panele OLED IMOLA mają być płytkami oświetleniowymi umieszczonymi na giętkiej folii. Do wykorzystania w domach, mieszkaniach i samochodach. W tych pierwszych oczywiście w dowolnym miejscu czyli nie tylko na suficie, ale też na przykład na ścianach (o zwariowanych, świecących strojach nic jeszcze nie wiadomo ;).

Najciekawszy jest tu jednak wspomniany aspekt „inteligencji”. Unia Europejska rzuciła 5,1 miliona euro nie po to by stworzyć kolejny projekt zwykłych paneli OLED. Tym razem chodzi o to, by zarządzanie światłem było bardziej przemyślane. Każdy z paneli IMOLA ma być kontrolowany osobno, a poziom światła zmieniany w zależności od pory dnia i zapotrzebowania na światło. Projekt będzie trwał cztery lata i jak widać nie będzie tani, więc nie zdziwiłbym się gdyby twórcy chcieli dodać takie funkcje jak wykrywanie ludzi w pomieszczeniu i automatyczne dostosowywanie natężenia światła.

Partnerami projektu są: Philips, NXP Semiconductors, Henkel i Hanita Coatings. Projekt będzie prowadzony w latach 2011 – 2014.