Dobór wielkości telewizora jest zazwyczaj prosty – im większy, tym lepszy! Nie bójmy się dużych ekranów! A konkretniej? Spójrzcie na ciekawą infografikę i przeczytajcie mój prosty, trzystopniowy poradnik na wybór odpowiedniej wielkości telewizora.

Zazwyczaj nie publikuję informacji prasowych producentów, ale dzisiaj zrobię wyjątek dla Samsunga. Polski oddział tego producenta przygotował „presskę”, która nie tylko promuje sprzęt tej marki, ale oferuje też przydatną wiedzę. Szkoda, że infografiki nie są dostępne w wyższej rozdzielczości, ale nawet w takiej wystarczą.

Jak duży telewizor

Aby ustalić optymalną, wyrażoną w calach wielkość ekranu Full HD, należy pomnożyć odległość od kanapy do odbiornika wyrażoną w metrach przez 25. Na przykład, jeżeli telewizor ma stać w odległości 2 metrów od kanapy, jego ekran powinien mieć przekątną 50 cali (…) W przypadku telewizorów Samsung SUHD i UHD (…) odległość między odbiornikiem a kanapą należy mnożyć przez 39. Zatem telewizor ustawiony w odległości 2 metrów od kanapy powinien mieć aż 78 cali

– informuje Samsung w swojej informacji prasowej.

Trzy lata temu pisałem o tym czy Polacy kupują DUŻE telewizory. Okazało się że tak, nawet 103 calowe droższe od niejednego mieszkania. W przeważającej większości preferujemy jednak przekątne do 40 cali. Dzisiaj ten rozmiar powoli rośnie i 45-55 cali nie przeraża nas już tak bardzo jak dawniej (zarówno rozmiarowo, jak i cenowo).

Według danych zgromadzonych przez firmę IHS, średnia przekątna ekranu telewizorów kupowanych na całym świecie w 2015 roku wynosiła 39,4 cala. Przewiduje się, że w przyszłym roku będzie to już 40,8 cala.

Na dużych, światowych rynkach, takich jak Stany Zjednoczone czy Chiny, zmiany te są jeszcze bardziej widoczne. W USA średnia przekątna ekranów telewizorów kupowanych w bieżącym roku wynosiła 42,6 cala, a w 2016 roku powinna wzrosnąć do 44,5 cala. Analogiczne dane dla Chin to 43 cale w 2015 roku i 43,9 cala w przyszłym roku. W przypadku telewizorów UHD przekątne są jeszcze większe. W Korei i Australii najpopularniejszy rozmiar telewizorów UHD Samsung w tym roku to 55 cali.

– Pisze Samsung.

Kupowanie większych telewizorów nabrało też więcej sensu, bo pojawiło się UHD. Nie ma jeszcze za bardzo treści w 4K, ale myśląc przyszłościowo – wyższa rozdzielczość wymaga większej przekątnej. Inaczej nowych detali po prostu nie zauważymy i matryca 3840 x 2160 pikseli się najnormalniej w świecie zmarnuje.

Jeśli nie macie ochoty ślęczeć z kalkulatorem dobierając wielkość sprzętu, to polecam mój autorski, ultra prosty sposób na dobór wielkości telewizora. Zapewniam o jego skuteczności w 99% przypadków, a jednocześnie jestem pewien, że skorzystać z niego mogą wszyscy, nawet kompletni laicy tematu RTV. Wystarczą Wam trzy, proste kroki:

  1. Zmierzcie miejsce jakie możecie przeznaczyć na nowy telewizor (szafka, ściana)
  2. Znajdźcie największy możliwy telewizor jaki się tam zmieści i na jaki Was stać
  3. Kupcie go*

Nie żartuję.

Wiele specyfikacji nowych telewizorów może się znudzić, ale rozmiar zawsze robi wrażenie. Bez względu na to czy kupicie model Full HD czy Ultra HD, do 2000 lub 3000 zł czy za 30 tysięcy… Rozmiar ZAWSZE robi wrażenie i się podoba.

Nie bójcie się dużych telewizorów. Nie ma czego.

 

 

* – przy punkcie trzecim mojego super zaawansowanego poradnika kupowania dużego telewizora może pojawić się mały problem definiowany przez specjalistów branży elektronicznej jako „żona”. Jeśli natraficie na taki kłopot, to piszcie w komentarzach lub na moim Facebooku. Postaram się pomóc w przekonaniu drugiej, piękniejszej połówki.