Fabryka Samsunga w Słowackiej Galancie, to miejsce, w którym powstają jedne z najciekawszych telewizorów na rynku. Ile jest etapów kontroli jakości? Czy można wyprodukować 40 000 sztuk dziennie? Jakim sprzętem produkuje się najnowsze telewizory? Odpowiadam na te i inne pytania.
Czytelnik Mateusz pytał ile wynosi średnia płaca np. w magazynie?
Samsung nie dzieli się takimi i formacjami. Informuje tylko że średnie wynagrodzenie na Słowacji wynosi 850 euro, a w fabryce w Galancie jest wyższe.
To jedyna odpowiedź jaka padła w tej kwestii.
Rafał pytał co z panelem Gry dla Polski i czemu w jednych krajach jest, a w innych nie?
Tal jak wspominałem już pod wpisem o Samsungu HU8500 kwestią są prawa autorskie. Przypuszczam, że panelu gry za szybko u nas nie będzie.
Co nie znaczy, że nie pojawią się same gry. Ostatnio Samsung dodał do swojego katalogu aplikacji grę Need For Speed. Na pewno pojawią się kolejne, równie ciekawe tytuły. Tym bardziej że konkurencja w tej kwestii nie śpi. Sony będzie miało PlayStation Now, a Philips Androida z dostępem do biblioteki gier z Google Play. Samsung musi otworzyć się na graczy i dodawać nowe gry. Jakie? Czas pokaże.
Piotr Tek pytał na Facebooku ile trwa produkcja telewizorów Full HD i Ultra HD?
W Galancie telewizory są składane na dość krótkich liniach produkcyjnych. Czas zależy od modelu, ale to około osiem minut.
Między Full HD, a Ultra HD nie ma wielkich różnic. Panele UHD są dłużej testowane, ale to niewielkie różnice.
Ustawianie telewizora trwa około 1,5 minuty. Testowany jest w trzech etapach:
- każdy podzespół przy produkcji
- w czasie montażu przez automatyczną kamerę
- na końcu linii montażowej przez pracownika fabryki
Piotr pytał też o szybkość produkcji?
Dziennie fabryka w Galancie jest wstanie wypuścić 40 000 nowych telewizorów. Są one pakowane od razu na ciężarówki i wysyłane do odbiorców. Dziennie wyjeżdża z fabryki około 70-100 ciężarówek.
95 procent telewizorów jest przeznaczonych na rynek europejski. Pozostałe 5 procent, to specjalne zamówienia z Turcji czy Afryki.
Słowacka fabryka specjalizuje się w produkcji większych modeli z wyższych serii.
St PROZAK pytał kiedy będzie wybór przeglądarki w TV?
Nie prędko, jeśli w ogóle. Aktualnie Samsung stawia na integrację funkcji wyszukiwania treści z poziomu panelu Smart TV głównego menu telewizora. Pisałem o tym przy okazji testu Samsunga HU8500.
Bartek Kierzek pytał na Facebooku skąd pochodzą podzespoły używane w fabryce i co jest robione na miejscu?
Matryce telewizorów są produkowane w fabryce 40 km od Galanty. Na miejscu produkowane są elementy plastikowe, podstawki i przede wszystkim płyty główne, więc serca telewizorów.
Ten sam czytelnik chciał wiedzieć jaki procent telewizorów przechodzi testy jakości i ile jest etapów produkcji?
Nie wiadomo dokładnie ile telewizorów jest branych na testy zewnętrzne. Inżynier z fabryki mówił o 2,5% sprzętu, ale zaznaczył, że nie jest pewien.
Co ciekawe każdy element montowany w telewizorze ma swój kod, więc przy ewentualnej awarii można namierzyć dokładnie w którym miejscu fabryki i na czyim stanowisku coś poszło nie tak. Gdy z danym odbiornikiem coś jest nie w porządku, to zostaje zdjęty z linii i wraca do montażu.
Co do etapów produkcji, to linie produkcyjne są skrócone w porównaniu z tym, co było kiedyś. To około 10 przystanków, na których pracownicy wykonują odpowiednie zadania.
Ciekawski chciał wiedzieć czy producent kalibruje droższy sprzęt?
Nie, nie kalibruje. Standard ustawiania obrazu jest taki sam dla wszystkich modeli. Droższe mogą tylko spędzać więcej czasu na testach i ustawieniach obrazu, ale nie ma dodatkowych procedur.
Na jednej linii produkcyjnej może być produkowane 5-6 modeli. Oczywiście naraz tylko jeden. Dziennie zmienia się je około 3-4 razy ze względu np. na kraj do jakiego będzie jechać dany telewizor. W hali do produkcji płyt głównych sprawa jest prostsza, bo jest w niej większa automatyzacja. To jedno z miejsc w fabryce, w którym obowiązuje również restrykcyjna kontrola czystości. Białe stroje i zalaminowane buty, to konieczność przy pracy z podzespołami.
Inne ciekawostki
- Jak wspomniałem powyżej na miejscu produkowane są też płyty główne do telewizorów (również w postaci zewnętrznego One Connnect Boxa). Ta część fabryki była jedną z najciekawszych. Maszyny budowały maszyny. I robiły to diabelnie szybko i precyzyjnie. Płyty główne Samsung produkuje z wykorzystaniem jednej swojej maszyny i czterech Panasonica. Jest to metoda drukowanej elektroniki z użyciem sprzętu Next Production Modular, SMD Production czy Magna Print.
- Maszyny odpowiadają też za przenoszenie spakowanych telewizorów z linii produkcyjnej do magazynu (po 6-9 sztuk naraz w zależności od wielkości), a następnie układanie ich w duże “stosy” i foliowanie. Prawie pełna automatyzacja.
- Każde pudło z telewizorem jest oznaczone wyjątkowym numerem identyfikacyjnym (master label). Oznacza to, że producent może śledzić każdą, pojedynczą sztukę od zejścia z linii produkcyjnej, do sprzedaży.
- Papier, drewno i plastik w fabryce są poddawane recyklingowi w 99%.