Fot. na licencji CC xenmate Flickr

Na Obywatelu HD pisałem niedawno o tym, że Chiny ruszają z kanałami 3D. W komentarzach Józek, jeden z moich czytelników, zwrócił uwagę, że w Polsce też już mamy telewizję 3D. I oczywiście miał rację, chodzi o kanały z paczki NEXT. Sęk w tym, że nie za wiele o nich słychać. Jak dokładnie wygląda kwestia pierwszej polskiej telewizji 3D wyjaśni Olimpia Owczarek z NEXT TV. Zapraszam.

Szymon Adamus: Cześć Olimpio. Robicie telewizję 3D?

Olimpia Owczarek: Witam. Aktualnie produkujemy 4 kanały tematyczne w jakości 3D pod nazwami: NEXT Man 3D, NEXT Lejdis 3D, NEXT Young 3D oraz Telewizja NEXT 3D. Ofertę programową wzbogaca kanał muzyczny NEXT Music + HD (Jego stałą emisję znajdą Państwo na oficjalnej stronie).  (ramówkę kanałów z pakietu 3D znajdziecie tutaj – przyp. Szymon).

Czy wszystkie programy widoczne w Waszej ramówce są nadawane w 3D?

Jeśli chodzi o programy 3D to kanał NEXT Man 3D wypełniają materiały 100% w 3D, kanał NEXT Lejdis 3D to około 70-80%  3D ze względu na seriale, które nie są w technologii 3D, kanał NEXT Young 3D to około 60% ramówki w 3D ze względu na najmłodszą publiczność, bajki i seriale emitowane przez nas nie są nagrywane w technologii 3D. Wszystkie programy nagrywane przez nas są w technologii 3D.

ramówka NEXT TV

Jaki zasięg mają kanały NEXT?

Obecnie jesteśmy dostępni w sieci kablowej Chopin, (wspominałem o tej ofercie – przyp. Szymon) Echostar oraz Jambox. Prowadzimy także testy z średnimi operatorami sieci kablowych. Nadają oni sporadycznie z uwagi na ograniczenia dotyczące obciążeń technicznych oraz finansowych związanych z transmisją danych. Z racji prowadzonych testów liczba odbiorców jest płynna.

Jakiego sprzętu używacie do produkcji?

W kwestiach dotyczących sprzętu zapraszam na stronę Astro SA, gdzie znajdują się szczegóły dotyczące sprzętu jaki posiadamy. Dysponujemy także wirtualnym studiem ORAD.

Przyp. Szymon – kamery jakimi dysponuje Astro to:

  • Sony HXC100 z optyką Angenieux,
  • JVC- GY790,
  • ProHD GY-HM790E,
  • AG-3DA1E,
  • GoPro Hero.

Jakie macie plany na nowy rok?

O planach będziemy informować na bieżąco.

Uchyl proszę rąbka tajemnicy.

W pierwszym półroczu bieżącego roku planujemy kampanię reklamową za pomocą której dotrzemy do masowego odbiorcy. Niemniej jednak na chwilę obecną nie będziemy zdradzać więcej szczegółów.

Czy jest szansa na transmisje 3D z Euro 2012 i olimpiady w Londynie?

Szansa zawsze jest.

A co z nadawcami satelitarnymi?

Zasięg satelitarny nie jest możliwy ze względu na kwestie technologiczne operatorów satelitarnych.

Dzięki za rozmowę.

Dziękuję.

 

Za dużo się nie dowiedzieliśmy, ale przynajmniej znamy nadawców, którzy odważyli się wprowadzić 3D i znamy ramówkę pierwszej polskiej telewizji 3D. Szału ona obecnie nie robi, ale twórcom NEXT i tak należą się brawa za odważny krok w stronę przecież jeszcze niezbyt licznej widowni. Właśnie w taki sposób należy promować 3D – tworząc nowe treści i kanały nadające programy trójwymiarowe codziennie, a nie raz na miesiąc.

Więcej o ofercie NEXT znajdziecie na ich oficjalnej stronie. Wśród programów nadawanych w trójwymiarze dominują reportaże, wywiady i dyskusje. Na przykład:

  • rozmowy męsko damskie L&G,
  • Sztuka Kochania czyli wywiady Kasi Burzyńskiej,
  • Adrenalina traktująca o sportach ekstremalnych,
  • czy motoryzacyjny Motoman.

Opisy wszystkich programów NEXT TV znajdziecie tutaj.

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania do przedstawicieli telewizji NEXT, zostawiajcie je w komentarzach pod tym wpisem lub na moim Facebooku. Poproszę Olimpię, by się im przyjrzała.

 

Fot. na licencji CC xenmate Flickr