Anna Dereszowska na LG 2013

Podczas konferencji LG w Warszawie o telewizorach Cinema 3D opowiadała Anna Dereszowska i Michał Żebrowski. Całkiem przyjemnie, dla ludzi. O szczegóły zapytałem jednak specjalistów LG.

Łukasz pytał na Facebooku czy będzie wsparcie dla modeli z 2012

Będzie, chociaż oczywiście nie w każdym aspekcie. Starsze telewizory ze słabszymi procesorami nie będą miały niektórych funkcji Smart (np. miracast, sterowanie głosem itp.). Wiesław Kowalczyk z LG zapewnił mnie jednak, że firma stawia na wsteczną kompatybilność nowych rozwiązań i wsparcie już sprzedanych modeli. Nowe piloty Magic i kamery mają działać z zeszłorocznymi panelami, a aplikacje pojawiające się w sekcji premium będą dodawane również do starszych modeli.

Paweł pytał o nowoścu Smart TV

LG podkreśla kilka funkcji swoich smartów:

  • Miracast – bezprzewodowa łączność z urządzeniami mobilnymi i komputerami (we wszystkich smartach LG z tego roku),
  • wbudowane WiFi – tylko jedna seria bez niego,
  • nowe procesory (o nich za chwilę),
  • wyszukiwanie głosowe,
  • sterowanie telewizorem gestami wykonywanymi pilotem (dostępne za około dwa miesiące).
LG 2013 - gesty pilotem

Jeśli idzie o standardowy Smart, czyli widgety sieciowe, to raczej rewolucji nie będzie. W tym roku mają pojawić się aplikacje CKM i (jeśli dobrze pamiętam) Milion Kobiet. O TVN Playerze i widgecie TVP póki co cisza. Podobno rozmowy trwają, ale konkretów nie ma.

LG próbuje ratować sytuację przeglądarką z flashem, która zdaniem specjalistów LG poradzi sobie z wszystkimi stronami z treściami wideo jakie są dostępne w sieci. Podobno ma to też robić szybciej niż u konkurencji. Nie testowałem, więc póki co nie oceniam.

SEBA prosił o informacje na temat poprawy działania przeglądarki z flashem (modele LA 660s, 690s)

Odpowiedź LG była ostra – jest lepiej niż u Samsunga, a z nowymi procesorami ma być jeszcze szybciej i wygodniej. Jeśli widzieliście jakieś porównania prędkości działania – podeślijcie. Sam chętnie zobaczę ile jest prawdy w zapewnieniach LG. Wielkich aktualizacji dla starszych modeli bym się nie spodziewał.

SEBA chciał też wiecieć więcej o taktowaniu procesorów

Wszystkie Smarty LG na ten rok są dwurdzeniowe. Różnią się jednak taktowaniem procesorów.

  • Modele topowe (LA860V) mają procesory M13 1,2 GHz i 2 GB pamięci DDD
  • Modele niższe (LA740S, LA690S) mają procesory 0,9 GHz i 1,25 GB pamięci DDR

Co do modeli LA640S i LN575S nie mam potwierdzenia, ale zapewne mają słabsze wersje procesora opisane powyżej.

LG 2013 - najwyższy model LG LA860V

Drek pytał czy w DVR będzie edycja materiału w środku, a nie tylko od początku do końca

Odpowiedź producenta mnie zdziwiła.

Nie komunikujemy w tym roku nic o funkcjach DVR

– skomentował przedstawiciel LG.

Dlaczego? Nie wiadomo. Możliwe, że z powodu praw autorskich, które zawsze spowalniały rozwój tego typu funkcji.

Bez względu na powody tej ciszy medialnej, rezultat jest taki, że po prostu nie wiadomo co bedzie z DVR LG w tym roku. Funkcja jest i działa, ale producent nie zamierza o tym mówić.

Również Drek pytał o odtwarzanie filmów w AVI Motion JPEG

Niestety tutaj nie mam odpowiedzi.

norre pytał o Smart TV Alliance

LG nie odcina się od tego pomysłu i nadal W nim działa. Tym bardziej, że producent mówi wprost – obecnie Smart TV jest ważniejsze niż np. 3D.

To właśnie Smart TV jest przszłością

– dodaje przedstawiciel firmy.

LG 2013 - Wiesław Kowalczyk

Niemniej nie wyczułem zbyt wielkiego entuzjazmu w rozmowie o Smart TV Alliance. Niestety pokrywa się to ze zdaniem innych producentów, z którymi rozmawiałem na ten temat (ostatnio na przykład z Philipsem). Póki co alians nie jest rewolucją. Być może coś się zmieni po wydaniu nowej wersji pakietu oprogramowania SDK.

Większe podniecenie w LG wywołuje kupiony od HP  system Web OS. Obecnie telewizory LG działają pod zmodyfikowanym Linuxem. Za rok być może będą miały właśnie Web OS. Konkretów jeszcze jednak nie ma.

Również norre pytał o podwójny tuner i oglądanie na tablecie/komórce czegoś innego niż na TV

Niestety LG nie ma podwójnych tunerów, więc zupełnej swobody nie będzie (Samsung w Monako zapowiadał coś takiego – podwójne tunery wszelkiej maści). Niemniej LG stara się o poszerzenie funkcjonalności w granicach swych możliwości. Obecnie panele LG mają trzy głowice i pozwalają na streaming tylko jeden do jednego (to co na TV, na tablecie). W czerwcu ma się pojawić aktualizacja oprogramowania, która do funkcji second display doda streaming z innej głowicy. Tak więc np. rodzina będzie mogła oglądać serial z tunera analogowego, a my wiadomości z DVB-T. Dwa różne programy z tego samego źródła nie będą możliwe.

O streamingu treści z innych źródeł niż tunery (HDMI, USB itd.) możemy zapomnieć. Nie ma tego nikt i wygląda na to, że póki co mieć nie będzie.

LG 2013 - nowe telewizory LG

Padłow również pytanie o nowe podświetlanie matryc

Tuta jest podobnie jak u konkurencji. LG stawia na podświetlanie krawędziowe. W tym roku chwali się lepszym procesem uszczelniania matrycy, który ma zminimalizować niedoskonałości tego rozwiązania. Jak będzie w praktyce, zobaczymy po testach.

Oprócz tego LG nadal ma jednego Full LEDa. Seria 9, o której mowa, jest jednak wyjątkiem, który niestety potwierdza regułę – pełne podświetlanie LED jest za drogie, by mogło konkurować na rynku masowym.

Zapytałem też o nowinki 3D

Nie da się tu zrobić zbyt wiele nowego

– mówi Wiesław Kowalczyk i pokazuje standardowe funkcje paneli 3D – konwersję obrazu 2D, lepszą jakość związaną z nowymi procesorami, sound zoom i okulary polaryzacyjne (LG baaardzo nie lubi określenia „pasywne”, więc na pewno będę go używał częściej ;).

Producent chwali się nadal swoją technologią i mówi już wprost, że pasywne 3D dominuje i ma je już prawie każdy liczący się producent. Powody są banalne – prostota użytkowania i przede wszystkim koszty.

LG 2013 - Michał Żebrowski

Norre pytał o jakość wykonania

Niektóre modele AD 2013 mają system obrotu ekranu razem ze stopką (fotka poniżej), wbudowane i chowane kamery, sterowanie gestami wprowadzanymi z pilota (np. rysujemy numer programu na ekranie – wydaje się potwornie niewygodne). Pod względem wykonania samych konstrukcji szału jednak nie ma. Designersko telewizory są ciekawe, ale nie ma tu elementów wywołujących opad szczęki.

LG 2013 - obrotowa podstawa

Ten sam czytelnik pytał o nowe komórki Swift 3D

Mówiąc szczerze, myślałem że niczego się w tej kwestii nie dowiem. A jednak. Nowych komórek 3D LG nie będzie. Nie wiadomo czy już nigdy, ale na pewno nie w najbliższym czasie. Teraz królują serie G itp.

Oto kolejny dowód na marginalne znaczenie 3D w obecnych kampaniach promocyjnych producentów.

Sam zapytałem jeszcze o 4K i OLED

OLED – krótko i na temat, jest w Korei (sprzedane około 200 sztuk) i USA. W Polsce nie ma i nie wiadomo kiedy będzie. Producent udziela wymijającej odpowiedzi: „wprowadzamy tę technologię na rynek europejski”, ale prawda jest taka, że produkcja jest nadal zbyt droga, by w tym roku OLED miał jakiekolwiek znaczenie w sensie masowym.

A 4K? Podobnie, chociaż tutaj będzie więcej sprzętu. Obecnie LG ma tylko 84 monstrum LG LM9600, które już testowałem.

W drugiej połowie roku pojawią się modele 65 i 55 cali. Ile będą kosztować, nie wiadomo, ale na pewno nie mało :)

LG dodaje również, że cały przemysł czeka na nowe kodeki pozwalające na skompresowanie materiałów 4K do akceptowalnej wielkości. Bez tego nadal będzie brakowało filmów i programów telewizyjnych, a z kolei bez nich nie ma co marzyć o globalnej popularyzacji paneli 4K.

Innimi słowy – z OLED i 4K jest jak zawsze – musimy czekać.

 

To wszystko z konferencji LG 2013 Cinema 3D. Zapraszam do dyskusji tutaj i na moim Facebooku. Specjalnie dla osób śledzących mnie na Facebooku dodatkowa fotka Anny Dereszowskiej, o którą prosiliście.

Anna Dereszowska