Wbrew nazwie Hecto Laser TV nie jest wcale telewizorem. To projektor laserowy wyświetlający obraz na panelu o przekątnej 100 cali. Kosztuje dużo. Czy również na dużo pozwala?
Nie miałem jeszcze okazji sam testować projektora Hecto, ale kilku zagranicznych dziennikarzy brało udział w zamkniętym pokazie tego laserowego urządzenia. Według producenta jego największymi zaletami mają być:
- laser jako źródło światła
- dobra jakość obrazu nawet w nasłonecznionym pomieszczeniu
- funkcje smart TV
- mała odległość od ekranu – 100 cali z 56 centymetrów
Laserowa projekcja nie jest zupełną nowinką. Są już inne projektory, które ją wykorzystują, a niedawno pisałem o tym, że nad laserami pracują też kina IMAX. Tego rodzaju źródło światła jest również wykorzystywane w telewizorach Mitsubishi Laservue.
LG Laser TV nie jest więc rewolucją, ale według producenta ma być ewolucją domowych projektorów. Zestaw jest sprzedawany ze 100 calowym ekranem, który ma poprawiać jeszcze bardziej jakość obrazu przy świetle dziennym.
Problem jest jeden. LG Hecto Laser TV kosztuje w USA 9000 dolarów. Polskiej ceny jeszcze nie ma, ale nawet licząc po zwykłym kursie, to prawie 30 000 zł. Pierwsze opinie jakie docierają zza wielkiej wody, mówiąc wprost: projektor jest niezły, a obraz robi wrażenie, ale nie jest wart aż tak wysokiej ceny.
W ciemnym pomieszczeniu czerń była porównywalna do tej z ekranów plazmowych. Z zasłonami lekko uniesionymi i rozproszonym światłem wpadającym do pomieszczenia, kolory były gorsze, ale obraz był nadal cały czas do obejrzenia
– pisze Christina Bonnigton z Wired, dodając, że cały zestaw (projektor i ekran) waży około 45 kilogramów, a do jego montażu potrzebne są dwie osoby. W kwestii ceny autorka jest mocno sceptyczna.
To prawda, że ekran jest lżejszy niż duży telewizor LED czy plazma, a laserowy projektor jest wygodniejszy w użyciu niż urządzenia montowane pod sufitem. Jednak 90-calowy telewizor LED Sharpa można kupić za mniej niż 6500 dolarów (w Polsce to nadal więcej, bo około 56 000 zł – przyp. Szymon), a zwykłe projektory są dostępne w różnych cenach.
Bonnigton zaznacza, że póki co jest to urządzenie dla najbardziej zagorzałych fanów nowych technologii, którzy koniecznie muszą mieć w domu to co najnowsze.
Podobne zdanie na temat LG Hecto ma Andrew Tarantola z Gizmodo, który również był na tym samym pokazie. Autor nazywa jakość obrazu „imponującą”, podkreślając w szczególności znakomitą czerń i kontrast. Wspomina też o tym, że Laser TV rzeczywiście nie wymaga całkowicie zaciemnionego pomieszczenia. W kwestii ceny zdanie musi być jednak inne.
Prawdziwe pytanie brzmi: czy za 4000 dolarów mniej chcesz największy telewizor tej generacji czy o połowę mniejszy telewizor następnej generacji.
Tyle w temacie LG Hecto Laser TV. Urządzenie jest fajne, ale póki co za drogie.