NHK, japoński publiczny nadawca radiowo-telewizyjny, zaprosił niedawno gości do swoich laboratoriów, by pokazać nowinki techniczne. Nie zabrakło rozdzielczości 8K, ekranów dla niewidomych i telewizji, która oddziałuje na dotyk.

Czytelnicy mojego bloga kojarzą zapewne NHK z zapowiedzi standardu Super Hi-Vision, który ma przenieść japońską telewizję do jakości 8K już do roku 2020. Podczas otwartych drzwi w laboratoriach NHK nie mogło zabraknąć tej nowinki. Nadawca pokazywał obraz w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli. To jednak nie jedyna nowinki techniczne nad jakimi pracują badacze w tokijskich laboratoriach. Inne prezentują się równie ciekawe.

Wspominałem już wcześniej o systemie automatyczne sterowania kilkoma kamerami, do osiągnięcia efektu jak z Matrixa.

NHK kamery multi-view

Oprócz tego NHK pracuje chociażby nad wyświetlaczem dla osób niewidomych. Składający się z setek mini wypustek panel odwzorowuje pod palcem obraz wyświetlany na ekranie. Dzięki temu osoba niewidoma może dosłownie podróżować po ekranie za pomocą dotyku.

Japończycy pracują również nad systemem łączącym wzrok i dotyk. Mechaniczny manipulator stawia opór dłoni użytkownika i pozwala na symulowanie dotyku trójwymiarowego obiektu widocznego na ekranie. Miałem kiedyś okazję sprawdzać taki system i muszę przyznać, że gra w wyrywanie zęba mroziła krew w żyłach.

NHK - wyrywanie zeba

Dla fanów sieci społecznościowych Japończycy mają oprogramowanie dla tabletów, które pozwala na wskazywanie ciekawych fragmentów obrazu widocznego na telewizorze i przekazywanie swoich spostrzeżeń na inny ekran. Aplikacja ma też pozwalać dzieciom na wspólne rysowanie obrazków.

W kwestii wspomnianego wcześniej systemu Super Hi-Vision, NHK pokazało nową, zmniejszoną kamerę do nagrywania obrazu w rozdzielczości 8K. Wykorzystuje ona kodowanie H.265 i nagrywa nie w 120 Hz, jak poprzednie modele, ale w 60 klatkach na sekundę. Zamiast tego urządzenie jest dużo mniejsze.

Kiedy tę nowinkę zobaczymy w zwykłych transmisjach telewizyjnych? W Japonii zapewne w ciągu 5-10 lat. Przynajmniej w ograniczonych, początkowo testowych wydaniach. W Polsce telewizja 4K, a co dopiero 8K zapewne nie pojawi się za naszego życia ;)

Inne nowinki prezentowane w Tokio to póki co tylko projekty naukowe i nie wiadomo czy NHK ma zamiar wprowadzić je do szerszego obiegu.

Źródło i fot. IDG na YouTube