Okulary 3D Samsunga

Z obrazem 3D jest obecnie sporo problemów. Jakość w kinach nie zachęca do wydawania większych pieniędzy na bilety. Filmów na Blu-ray 3D jest mało. Okulary aktywne kosztują krocie, a do tego nie ma jednego standardu. Nad zmianą tego ostatniego pracują firmy Panasonic, Sony, Samsung i XpanD.

Firmy Panasonic Corporation, Samsung Electronics Co., Ltd., Sony Corporation i X6D Limited (XPAND 3D) ogłosiły, że zamierzają połączyć siły w celu stworzenia jednego standardu aktywnych okularów migawkowych 3D. Ich działania będą prowadzone pod huczną nazwą „Full HD 3D Glasses Initiative”.

Firmy zamierzają opracować wspólnie radiowy (RF) system aktywnych okularów 3D składający się z systemu komunikacji RF między okularami 3D użytkownika, a odbiornikami takimi jak telewizor, komputer, projektor czy kina 3D XPAND wykorzystujące aktywne okulary

– czytamy w oficjalnej informacji prasowej.

Okulary 3D Sony

Standaryzacja ma też objąć różne rodzaje protokołu komunikacji w podczerwieni (IR) między podobnymi urządzeniami. Prace nie będą dotyczyły okularów pasywnych czy technologii autostereoskopowej (3D bez okularów). Nic dziwnego. Panasonic, Sony i Samsung stawiają obecnie prawie wyłącznie na 3D z wykorzystaniem okularów migawkowych.

Full HD 3D Glasses Initiative chce zaprezentować swój standard już we wrześniu tego roku. Później ruszą prace nad stworzeniem okularów 3D zgodnych z przyjętymi kryteriami. Ich sprzedaż ma ruszyć w roku 2012. Bardzo ważną wiadomością jest zapewnienie, że nowe okulary będą działały z panelami 3D z roku bieżącego. Innymi słowy, osoby które w 2011 kupiły już telewizor 3D, nie będą się musiały martwić, że nagle zabraknie w sklepach okularów działających z ich odbiornikami.

Powiem tylko jedno – wreszcie!