Napisy dla niesłyszących w kinie

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

W sierpniu zeszłego roku pisałem na moim blogu o okularach kinowych, które wyświetlały napisy dla osób niesłyszących. Wygląda na to, że takie szkła dostarczy do amerykańskich kin firma Sony.

 

To właśnie produkt japońskiego producenta wybrało Regal Entertainment Group, amerykańska sieć kinowa mająca we władaniu 6775 sal w 548 kinach na obszarze 39 stanów. Japończycy będą więc mieli szansę dorobienia sobie ładnego grosza. A cel jest dość szczytny, bo chodzi o pomoc osobom niesłyszącym i niewidomym.

 

Zestaw Sony Entertainment Access Glasses składa się z elektronicznych okularów i odbiornika. Na szkłach można wyświetlać napisy do filmu, wraz z dodatkowymi informacjami o dźwiękach. Dodatkowo po podłączeniu do nich słuchawek, okulary mogą być wykorzystywane tak samo przez osoby niewidome. W ich przypadku tekst jest oczywiście odczytywany.

 

Technologia jest jeszcze opracowywana. Koniec prac został przewidziany na pierwszy kwartał przyszłego roku. Obecnie okulary przypominają szkła znane z seansów 3D. Ważą 84 gramy i mają funkcję wyświetlania napisów w jednym z sześciu dostępnych języków. Położenie tekstu na szkłach można dostosować, a doczepiany filtr polaryzacyjny pozwala na cieszenie się nimi również podczas seansów 3D.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.