Philips 2016 seria 7000

Na blogu i YouTube prosiłem Was o podsyłanie pytań do Philipsa na temat telewizorów tej marki na rok 2016. Oto odpowiedzi.

Paweł Szczecin na blogu pytał o poprawę 3D w modelu Philips PFK6550

Philips PFK6550 - Ambilight Nicki Minaj

Niestety nie ma oficjalnego komentarza w tej kwestii. W tym momencie pewne jest jednak to, że 3D w tym modelu jest poważnie niedorobione. Według wielu doniesień (również od Was) do tego stopnia, że nie powinno być brane pod uwagę przy decyzji zakupowej.

Po konferencji pytanie o ten problem i plany jego naprawienia wysłałem do PR managera Philipsa na całą Europę. Czekam na odpowiedź.

Zachęcam do lektury mojego testu Philipsa PFK6550.

 

pmma pytał (lub pytała) co ze sprzedażą modeli PFK6550 w sieci? Brakuje ich

Produkcja tych modeli się skończyła i po prostu fizycznie nie ma ich więcej na nasz rynek. Za chwilę premierę będzie miał jednak następca tej serii – tegoroczny Philips 6501. Jego specyfikacje znajdziecie w poprzednim wpisie z konferencji Philipsa.

 

Henryk na blogu pytał jakie plany ma Philips w kwestii kwantowy kropek?

Oficjalne stanowisko firmy jest takie, że bada tę technologię, ale póki co nie planuje żadnych produktów z jej wykorzystaniem.

 

Rafał Szychowski pytał o kwestię input laga w modelach z Android TV

Tutaj mam dobrą wiadomość, o której wspominałem już w relacji z konferencji. W nowych modelach input lag ma wynosić 36,8 ms. Taka wartość ma być osiągnięta w trybie gry w tegorocznych modelach od serii 6400 w górę.

Jeśli nie wiecie czym jest input lag lub czemu jest tak ważny, to polecam Wam mój film, na którym wyjaśniam i prezentuję tę kwestię w przejrzysty i prosty sposób.

 

Na YouTube 1GilPL pytał o aplikacja Netflixa pojawi się w starszych modelach?

W nowych telewizorach nie będzie z tym problemu. W starszych też w większości Smart TV ze średniej i wysokiej półki jest. Jakiś czas temu Philips wysyłał informację prasową w tej kwestii. Cytuję dane jakie w niej znalazłem.

Obsługiwane modele Smart TV:

Telewizory Smart TV oparte na systemie Linux (nie Android):

  • wyprodukowane w 2013 r. w Unii Europejskiej: serie od 3208 do 5038 oraz serie od 6008 do 9xx8
  • wyprodukowane w 2014 r. w Unii Europejskiej: serie od 4509 do 7809
  •  wyprodukowane w 2015 r. w Unii Europejskiej: seria 5300

Telewizory Smart TV z Androidem:

  • wyprodukowane w 2014 r. w Unii Europejskiej: modele od 7909 do 9809
  • wyprodukowane w 2015 r. w Unii Europejskiej: modele 5500, 6400, 65×0, wszystkie 7xx0 i 8700
  • wyprodukowane w 2016 r. w Unii Europejskiej: modele 8601 i 8901

 

Maciej Oleksy na Facebooku pytał o aplikacje regionalne (Player, Ipla, Kinoplex). Czy będą w modelach, w których nie ma i jakie dalsze plany?

Philips komentuje, że będzie się starał, ale póki co nie ma niestety konkretnych obietnic.

 

nonz pytał na blogu o kilka kwestii:

Kiedy będą OLED’y za średniej półki cenowej?

Philips 2016 - LCD vs OLED

Ze średniej półki od Philipsa nie spodziewałbym się zbyt prędko, ale co ciekawe przedstawiciele producenta wspominali, że ich pierwszy, seryjny model OLED może pojawić się w tym roku.

Jeśli tak się stanie, to moim zdaniem najwcześniej we wrześniu, podczas targów IFA 2016 w Berlinie.

Czy Philips pracuje jeszcze nad aktualizacją oprogramowania w modelach sprzed androida 2013/2014? Husky też był ciekaw wsparcia dla starszych modeli.

Pytałem o to przedstawicieli i dostałem zapewnienie, że wsparcie starszych modeli nie zanika i mają oddelegowanych ludzi do tych zadań.  Oczywiste jest jednak, że wsparcie będzie mniejsze niż najnowszych odbiorników. Niestety rynek telewizorów czerpie teraz wzorce pełnymi garściami ze sprzętu mobile, a w nim najwięksi producenci uwielbiają odcinać się szybko od starszych produktów.

Wracając do Philipsa, to zapewniono mnie o ciągłym wsparciu modeli od roku 2012.

Co trzeba zrobić, by zostać testerem prototypowego modelu z matrycą OLED?

Znaleźć lampę z dżinem i po jej potarciu złożyć odpowiednie życzenie ;)

A poważnie, to póki co Philips pokazał OLEDa tylko raz i trzyma go pod kluczem. Jeśli masz blog, serwis czy kanał na YouTube z kilkoma milionami widzów, to odezwij się na priv. Skontaktuję Cię z osobami z Philipsa. W innym wypadku “raczej” prototypu nie dostaniesz.

 

Czy Philips jest świadomy tego, że nawet najwytrwalszy fan tej marki porzuci ją przez naganną optymalizację oprogramowania pomimo miłości do Ambilight?

To pytanie nie było zbyt konstruktywne, więc pozwoliłem sobie je pominąć.

Rozumiem Twoją frustrację nonz. Android TV ma ogromne możliwości, ale też równie duże problemy wieku dziecięcego. Zwracam na to uwagę Philipsowi kiedy mogę, ale prawda jest taka, że nie wiadomo jak będzie wyglądała kwestia poprawek w nowym roku.

Z mojej strony mogę powiedzieć, że model PFK6550, którego używam po minimum 10 godzin dziennie od około czterech miesięcy, po aktualizacjach systemu działa już bez zarzutu (pomijając kwestię 3D, o której wspominałem wcześniej).

Philips PFK6550 - Ambilight kwiat i paznokcie GIF

Są drobne wpadki w systemie (np. niezapamiętywanie trybu Gry po wyłączeniu telewizora), ale od kilku miesięcy odbiornik nie zawiesił mi się ani razu, działa szybko i stabilnie.

W zeszłym roku u Philipsa Android TV działał najbardziej opornie na modelach 4K (ze względu na inną, najwyraźniej za słabą architekturę). W tym roku jest szansa na poprawę płynności nawet w sprzęcie UHD (przesłanką ku temu jest chociażby wspominany wcześniej, obniżony input lag).

 

Od siebie dodaję jeszcze kilka kwestii.

3D?

Philips 8008 - 3D

 

Ostatnio pisałem o tym, że 3D umiera. U Philipsa już umarło. Żaden telewizor tej marki na rok 2016 nie ma 3D.

Oprócz Philipsa na taki krok zdecydował się jeszcze Samsung. U innych producentów 3D zostało zepchnięte do pojedynczych modeli. Przypuszczam, że w przyszłym roku nie będzie go już w ogóle.

 

Szybkie matryce

Wedle informacji jakie podał Danny Tack, dyrektor działu produktowego Philipsa i specjalista od jakości obrazu, tylko trzy serie dużych telewizorów nie będą miały natywnych matryc 100 Hz.

Więcej szczegółów podaję w przeglądzie oferty Philipsa na rok 2016.

 

AmbiLux

Philips AmbiLux

Telewizor Philips 8901 z nowym rodzajem Ambilighta – AmbiLux wykorzystujący mikro projektory, będzie dostępny za około miesiąc. Cena będzie bardzo wysoka – około 20 000 zł. Przy zakupie producent ma rozdawać gratisowo chętnym odbiorcom specjalny wieszak na ścianę, który nie będzie ingerował w efekt projekcji.

Wielka szkoda, że producent nie wprowadza tej nowinki w sprzęcie ze średniej półki cenowej. Pytałem o to przedstawicieli i zapewniali mnie, że to nie jest pomysł na jedne rok, ale na lata. Z czasem zapewne pojawią się więc  tańsze AmbiLuxy. Póki co będzie to głównie ciekawostka.

Philips AmbiLux litera O

 

Android TV – aplikacje z innych źródeł

Tutaj znakomita.  Shubham Bhattacharya, Product Planner odpowiadający za funkcje smart obiecał wprost, że w modelach Philips Android TV z 2015 i 2016 pojawi się funkcja instalowania aplikacji z innych źródeł niż Google Play. W praktyce będzie więc to oznaczało możliwość zainstalowania appki z pendrive’a, ale też sprawdzania swoich programów, debugowania itp.

Data premiery tej aktualizacji systemu nie jest znana.

 

VP9

Kodek VP9 będzie dostępny w seriach od 6100 w górę. Czyli prawie wszystkie telewizory 4K Philipsa na ten rok. W praktyce oznacza to np. YouTube w 4K.

Philips 2016 - YouTube 4K

 

Pointer

Obsługa kursora ruchem nadgarstka za pomocą pilota z akcelerometrem nie powróci. Nie wiadomo jak w przyszłym roku, ale w tym nie będzie jej na sto procent.

To co można robić, to podłączyć do telewizora myszkę. W tym przypadku Philips przywrócił już funkcje sterowania kursorem.

 

Android M

Najnowsza wersja systemu pojawi się na pewno na modelach z 2015 i 2016 roku.

 

Generalnie rok 2016 u Philipsa nie będzie przełomowy czy rewolucyjny. Być może producent wprowadzi OLED (mam co do tego wątpliwości, ale wydaje się, że będą próbowali), a model 8109 z Ambilux trafi do sprzedaży (niestety cena będzie zawrotna), ale rok 2016 ma być głównie poświęcony na rozwój znanych rozwiązań. W szczególności Android TV oraz HDR.

Według mnie to dobrze, bo zeszłoroczny sprzęt był ciekawy (jeden z ich modeli znalazł się na mojej liście najlepszych telewizorów roku 2015). Teraz potrzebne jest tylko dalsze usprawnianie Androida, poszerzenie obsługi HDR, zwiększenie płynności, zmniejszenie input laga itp.

 

Jeśli macie jeszcze jakieś pytania to piszcie pod tym wpisem lub na moim Facebooku. Jeśli będę w stanie do odpowiem.