Jeśli wkurza Was wpisywanie hasła w komórce, to rzućcie okiem na system firmy Fujitsu, który do rozpoznania tożsamości użytkownika telefonu wykorzystuje skan tęczówki. Oprócz tego: DTS:X vs Dolby Atmos, Sony nie rezygnuje z Bravii i walka na VR w 2016.

 

DTS:X – konkurencja dla Dolby Atmos

O Dolby Atmos pisałem już nie raz na blogu. Teraz firma DTS szykuje konkurencję dla tego systemu. Dzięki DTS:X twórcy filmowi będą mogli umieszczać dowolne elementy oprawy dźwiękowej w przestrzeni trójwymiarowej. To już nie tylko kanały po bokach i za plecami, ale również nad głowami widzów.

Dolby Atmos działa świetnie. Z DTS:X zapewne będzie podobne.

 

NVIDIA Shield – konsola 4K

Firma NVIDIA poszerza swoje portfolio sprzętowe o konsolę stacjonarną. W rodzinie Shield znajdują się już kontroler z wbudowanym ekranem i tablet. Nowe urządzenie będzie kosztowało 199 dolarów i działało na systemie operacyjnym Android. Jego możliwości mają orbitować wokół streamingu gier i filmów z chmury. Oczywiście to pierwsze na pewno nie będzie wspierane serwerami w Polsce. Na super płynne gry z chmury w naszym kraju musimy jeszcze poczekać minimum kilka lat.

Specyfikacje konsoli:

  • Procesor NVIDIA Tegra X1 (256-core Maxwell GPU, 3GB RAM)
  • Obsługa 4K 60 fps (kodeki VP9, H265, H264)
  • Dźwięk 7.1 i 5.1 surround (24 bit 192 kHz)
  • 16 GB pamięci wewnętrznej plus slot na karty microSD
  • Komunikacja – 802.11ac 2×2 MIMO 2.4 GHz i 5 GHz Wi-Fi – Bluetooth 4.1/BLE
  • Złącza – HDMI 2.0, USB 3.0, micro USB 2.0

 

Sony nie zrezygnuje z telewizorów

Sony pokazuje nowe telewizory z Androidem, ale poważna restrukturyzacja w firmie skłania do przemyśleń czy za rok marka Briavia będzie w ogóle nadal w rękach koncernu.

Mike Fasulo, dyrektor nowego działu Sony North America, zapewnia, że przypuszczenia o rezygnacji z produkcji telewizorów są wyolbrzymione. Fusalo zapewnia, że firma nie ma zamiaru sprzedać lub licencjonować marki Bravia TV do innych producentów.

Póki co fani Sony Bravia nie mają więc powodów do strachu. Ostateczna decyzja jest jednak uzależniona od pieniędzy. Jeśli tych nie będzie, to Sony nie będzie miało wyjścia i sprzeda swój dział telewizyjny.

W tym roku jednak jeszcze się to nie stanie. Zamiast tego czeka nas wysyp ciekawych nowości.

 

Fujitsu skanuje oczy

System iris authentication stworzony przez firmę Fujitsu pozwala na szybkie skanowanie tęczówki oka i rozpoznawanie jej wyjątkowych cech. Oczywiście w celu wykorzystywania naszych oczu zamiast tradycyjnych haseł.

Fujitsu wbudowało swój system w prototypową komórkę. Jej ekran odblokowuje się po prostu patrząc na niego.

 

Więcej VR – Sony i LG

Rzeczywistość wirtualna była jednym z najważniejszych trendów roku 2014. W 2015 będzie podobnie, ale prawdziwa walka zacznie się roku 2016. To właśnie wtedy ma zadebiutować Project Morpheus firmy Sony. Jest to hełm dla VR z ekranami OLED 5,7″ i (podobno) rozdzielczością 2560 x 1440 pikseli. Sony celuje w odświeżanie 120 Hz i opóźnienie 18 ms. Oraz oczywiście wykrywanie ruchów głowy w 360 stopniach.

Stawiam na premierę w czasie CES 2016.