Świat bez telewizorów i komórek Sony byłby odrobinę smutniejszy. Jednak taka przyszłość może nas czekać. Nie lękajcie się jednak  drodzy obywatele! Zamiast tego dostaniemy okulary do rzeczywistości rozszerzonej, Blu-ray 4K, projektory wkręcane do lampek zamiast żarówek i ekrany LCD zapamiętujące obraz bez zasilania.

Sony się zmienia

Marka Philips zmieniła właściciela, przyszłość telewizorów Toshiby i Sharpa w Europie jest zagrożona, Samsung zrezygnował z rynku laptopów… Dużo się dzieje w ostatnich latach. Podobne, a może jeszcze większe, zmiany czekają Sony. Firma rezygnuje z wyścigu zbrojeń we wszystkich sektorach elektroniki. Kazuo Hirai, prezes Sony, mówi, że koncern ma skupić się na:

  • muzyce i filmach (Sony Pictures Entertainment)
  • grach (marka PlayStation)
  • przetwornikach obrazu produkowanych głównie dla Apple (jeśli będą dalsze zamówienia)

Analitycy rynku donoszą, że być może niedługo producent zdecyduje się na sprzedaż działów odpowiedzialnych za telewizory i smartfony. Możliwe zatem, że telewizory Bravia z Androidem, o których pisałem, za rok będą czymś zupełnie innym.

 

Specyfikacje Blu-ray Ultra HD

O standardzie Blu-ray Ultra HD wspominałem już na początku miesiąca. Teraz mamy jego ostateczne specyfikacje:

  • wsparcie dla obrazu Ultra HD
  • obsługa standardów HFR (60 klatek na sekundę), barwy Rec.2020 i kodeka HEVC
  • bitrate 100 Mb/s
  • wsparcie dla HDR 10 bit

Czego brakuje? 48 klatek na sekundę w trybie 4K 3D. Trochę słabo.

Sprzedaż sprzętu ma ruszyć pod koniec tego roku.

 

Okulary AR Sony

Sony może i rezygnuje z części swoich działów, ale nie z rozwoju technologii jako takiej. 10. marca do sprzedaży w USA, Japonii i Wielkiej Brytanii mają trafić okulary dla rzeczywistości rozszerzonej SED-E1 “SmartEyeglass Developer Edition”. Nie wyglądają one zbyt pięknie, a dyndający kabel nie sprawia dobrego wrażenia, ale projekt mnie cieszy. Ktoś musi wreszcie załatać dziurę po wiecznie nieobecnych Google Glass.

 

Oszczędne LCD bez podświetlania

Firma Japan Display tworzy ekrany MIP (Memory-in-Pixel) LCD, które wyświetlają obraz poprzez odbijanie światła widzialnego. Dzięki temu nie potrzebują podświetlania, co ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia energii nawet do poziomu 0,5% tego, co potrzebuje tradycyjny wyświetlacz LCD. Dodatkowy atut ekranów MIP, to fakt iż raz wczytany obraz pozostaje widoczny cały czas.

Japan Display myśli o wykorzystaniu tego rozwiązania w smartwatchach. Pierwsze próbki mają trafić do producentów w marcu tego roku, a sprzedaż masowa ruszyć w lipcu.

 

Projektor z Androidem zamiast żarówki

Na Kickstarterze pojawił się ciekawy projekt, który już zebrał niezbędne 200 000 dolarów. Jest to projektor Beam działający w systemie Android. Nietypowe w nim jest to, że wkręca się go do tradycyjnego gniazda na żarówkę.

Projekt znajdziecie tutaj.

 

Bezprzewodowy czytnik SD

Ciekawy gadżet z oferty japońskiej firmy Softbank. Bezprzewodowy, kieszonkowy czytnik kart SD. Wykorzystuje komunikację LAN IEEE 802.11b/g/n, działa około półtorej godziny na baterii, ma wymiary 90x56x9,7 mm i waży tylko 47 gramów. Służy do bezprzewodowego zgrywania treści z kart SD do komputera lub sprzętu z Androidem i iOS.

Do kupienia niestety tylko w Japonii za równowartość 82 dolarów.