Jeśli myślicie, że żyjecie w nowoczesnym świecie, to poczekajcie aż wózki inwalidzkie będą rozpoznawały przestrzeń 3D, a w samolotach zamiast okien, będą „przezroczyste” ściany. To wszystko, i wiele więcej, powstaje na naszych oczach.
Nowe baterie dla sprzętu mobilnego
Smartwatche, smart okulary i diabli wiedzą co jeszcze. Noszony sprzęt robi się popularny, więc potrzebne są baterie nowego rodzaju.
Panasonic stworzył Pin Shaped Lithium Ion Battery CG-320, czyli baterię o kształcie walca średnicy 3,5 mm. To najmniejszy akumulatorek tego typu na świecie.
Z kolei Samsung pracuje nad akumulatorami giętkimi, które można formować do dowolnego kształtu. Więc czymś idealnym np. do montażu w pasku zegarka. Komercjalizacja niestety najwcześniej za trzy lata.
Kolejny wygięty monitor
Skoro przy Samsungu jesteśmy, to warto wspomnieć o monitorze S27D590C.
Jest to 27-calowa odpowiedź koreańskiego producenta, na wygięte monitory LG prezentowane podczas IFA 2014.
Zagięta matryca LCD VA Full HD, czas reakcji 4 ms, jasność 350 cd/2, kontrast 3000:1. Cena – 430 dolarów.
Google Nexus Player – Android TV i problemy z FCC
Google Nexus Player to zewnętrzny odtwarzacz multimedialny amerykańskiego producenta wpisujący się w strategię Android TV, o której pisałem po konferencji Google I/O.
Możliwości:
- streaming treści jak w Google Chromecast
- 8 GB pamięci na aplikacje i gry (mało)
- WiFi
- czterordzeniowy procesor Intel Atom 1,8 GHz
- wsparcie dla rozdzielczości 1920 x 1080 po HDMI
Google miało problem z akceptacją odtwarzacza przez amerykańską agencje FCC, ale została ona zatwierdzona dosłownie chwilę po informacji o jej braku. Siła korporacji.
Cena Google Nexus Player – 99 dolarów. Kontroler do gier widoczny na zdjęciu, to dodatkowe 39 dolarów.
Samolot bez okien
Firma CPI rozpościera przed nami wizję samolotów wykładanych super cienkimi panelami OLED, które zastępowałyby już nie tylko monitory w zagłówkach siedzeń, ale nawet okna. Dzięki temu samolot miałyby być lżejszy, a jego ściany cieńsze, co np. dawałoby więcej miejsca na szersze siedzenia pasażerów.
Wizja bardzo ambitna, ale prędzej mi kaktus na ręce wyrośnie, niż ludzie będą chcieli latać samolotem, w którym cała ściana jest „przezroczysta”. Na wysokości kilkunastu kilometrów, to murowany zawał serca.
Zastąpienie zwykłych okien mniejszymi ekranami jest jednak całkiem realne. W lutym tego roku firma Spike Aerospace zapowiedziała takie rozwiązanie w biznesowym odrzutowcu S-512. Jego premiera ma mieć miejsce w 2018 roku.
Google Nexus 6
Pierwszy telefon z Androidem 5.0 Lollipop wyprodukowany przez Motorolę zapowiada się rewelacyjnie jeśli lubicie duże komórki. Ekran AMOLED 5,96″ rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, procesor Qualcomm Snapdragon 805 CPU 2,7 GHz, bateria 3300 mAh, 32 lub 64 GB pamięci.
Wszystko to taniej o jakieś 1500 zł niż najnowszy iPhone, bo za 649 dolarów bez abonamentu.
Nieźle.
Pierwsze opinie recenzentów są pozytywne.
Inteligentny wózek inwalidzki
Na koniec produkt ważniejszy niż nowe komóreczki czy ekrany. Firma Aisin Seiki zaprezentowała na targach Ceatec Japan 2014 zmechanizowanego robota dla osób niepełnosprawnych.
Mówiąc krotko – jest to inteligentny fotel inwalidzki rozwijający prędkość do 10 km/h. Urządzenie jest wyposażone w czujniki laserowe i optyczne, które rozpoznają trójwymiarową przestrzeń przed sobą i są w stanie np. zatrzymać automatycznie wózek, gdy znajdzie się przed przeszkodą.
Pojazd jest napędzany silnikiem elektrycznym i sterowany dżojstikiem wbudowanym w oparciu.