Nowy rok, nowe szanse, nowe pozytywne informacje. Dzień dobry!

Cześć wy wspaniali ludzie! Witam Was w nowym roku świeżą porcją pozytywnych informacji z kraju i ze świata.

Ta seria powstaje we współpracy z serwisem DobreWiadomosci.net.pl. Jeśli któryś z omawianych tematów Was zainteresuje, to linki do oryginalnych tekstów znajdziecie w opisie filmu.

Zaczynamy!

 

Jedzenie do brzuchów, nie na śmietnik!

food-sharing Feed Them Up

Na początek ciekawe wieści z serwisu Activist.pl, który pisze o boomie na foodsharing w Polsce. Boomie, który wynika niestety z niechlubnego, 5 miejsca na liście europejskich krajów marnujących najwięcej żywności.

W związku z tym na przykład studenci z Warszawy stworzyli projekt FEED Them UP, w ramach którego zachęcają właścicieli lokali gastronomicznych ze stolicy do dzielenia się żywnością z placówkami zajmującymi się przygotowywaniem posiłków dla osób potrzebujących. Od marca 2016 roku udało im się uratować w ten sposób kilkaset kilogramów jedzenia.

Podobnych projektów jest więcej. Podzielmy się czy Food Not Bombs też działają w tym samym celu.

 

Buda psa warta

Pozytywne wieści płyną też z Radomia, a konkretnie z tamtejszego schroniska dla bezdomnych zwierząt. Jej zarządcom udało się zebrać 5000 zł ze sprzedaży kalendarzy z podobiznami swoich pupili. Pieniądze zostaną wydane na 150 nowych bud dla zwierzaków.

Robi się zimno, więc to świetna wiadomość.

Brawo Radom!

 

Malowanie liśćmi

Skoro jesteśmy bliżej natury, to rzućmy też okiem na dzieła jakie tworzy brytyjski artystka Andy Goldsworthy. Nie używa on ani pędzla, ani dłuta. Nie wykorzystuje też miligrama farby czy gliny. Swoje kreacje tworzy za pomocą liści, patyków, kwiatów, kamieni czy szyszek.

andy-goldsworthy

Pomijając fakt, że dzieła Goldsworthiego są przepiękne, to stoi za nimi również ciekawa filozofia. Artysta uważa, że wykorzystanie naturalnych materiałów jest integralną częścią cyklu jaki przedstawia samo dzieło. Każdy z użytych materiałów jak i gotowa rzeźba w pewnym sensie rośnie, przez chwilę pozostaje, by później ulec rozkładowi. Fotograf ujmuje na zdjęciu moment, w którym dzieło jest w swojej świetności. Proces jego tworzenia i rozkładu są ukryte przed widzem.

 

Postanowienie na nowy rok – zwolnić

Na koniec dobra wiadomość dla tych z nas, którzy mają silne postanowienie na nowy rok, by był on lepszy niż poprzedni. W serwisie Charaktery.eu przeczytacie tekst, którego autorka przekonuje, że najlepszym sposobem na poprawę samopoczucia i zadowolenia w nowym roku jest zwolnienie tempa. To ono pozwoli nam na osiąganie zamierzonych celów w zgodzie ze sobą – bez szybkiego wypalenia przez obsesyjną potrzebę chwilowej satysfakcji.

Warto rozejrzeć się wokół siebie, spojrzeć spokojnie na różne możliwości i zadbać o relacje z innymi ludźmi.

 

Tego życzę Wam na nowy rok i tą pozytywną wiadomością żegnam się z Wami mówiąc – dobrego dnia!