Philips Android - gry 1

Kiedy pojawi się Player Plus? Na co pozwoli Android TV Philipsa? Co z akcesoriami i pilotami? Prosto z konferencji Aplikacje.TV odpowiadam na Wasze pytania.

Bez zbędnego wstępu odpowiadam na pytania, które zadaliście pod poprzednim wpisem i na moim Facebooku.

 

Radier pytał o datę premiery i cenę Samsunga UE48H6500

Polskich cen i dat premier jeszcze nie ma. Ostatnio pisałem o przeciekach i domysłach na bazie rynków zachodnich. W kwestii polskich konkretów musimy poczekać. Podobno maksimum do końca tego miesiąca, ale na sto procent bym tej daty się nie trzymał.

Aplikacje TV Samsung Smart Control

 

Spraykon pytał o wersję Androida u Philipsa

Będzie to Android 4.2.

 

SEBA chciał wiedzieć wszystko o specyfikacji telewizora Philipsa z Androidem

Specyfikacje, które poznaliśmy wyglądają następująco:

 • Nazwa – Philips Smart TV Powered by Android.
 • System Android 4.2.
 • Procesor czterordzeniowy – 1 GHz.
 • 4 GB pamięci na system z czego 2,7 dostępne dla użytkownika. Zgodnie z tym co już kiedyś pisałem – bez możliwości rozszerzenia przez USB.
 • Ponad 500 aplikacji globalnych na starcie i minimum kilkadziesiąt polskich. Aplikacje widoczne na zdjęciu nie muszą odpowiadać temu, co zobaczymy w dniu polskiej premiery. Na konferencji był prototyp telewizora.
Philips Android TV główne menu - więcej ikon

 

W tym roku w Polsce będą to telewizory z serii 8000. W przyszłym roku Android ma napędzać już ponad połowę telewizorów Philipsa.

 

Kilka osób pytało o szybkość działania nowych systemów i wygodę nawigacji po nich

Na konferencji swoje telewizory wystawił tylko Philips. Wielka szkoda, że zabrakło LG z ich systemem WebOS. Liczyłem na to, że przy takiej okazji Koreańczycy zaprezentują możliwości nowej platformy.

CES 2014 LG webOS

 

Modele Philipsa z serii bez Androida działały znakomicie. Skok jakościowy pod względem szybkości poruszania się po menu w stosunku do testowanych u mnie modeli Philips PFL8008S/12 i Philips PFL8708S Elevation był ogromny.

Telewizor z Androidem był pokazywany w wersji prototypowej z dwurdzeniowym procesorem. W wersji finalnej mają być cztery rdzenie.

Philips Android - system

Działał nieco wolniej, ale i tak o niebo szybciej niż w poprzedniej architekturze. System radził sobie z aplikacjami ze sklepu Google Play, chociaż w przypadku gier 3D brakowało około 10 klatek na sekundę do pełnego komfortu. Tytuły mniej zaawansowane graficznie działały bardzo dobrze. Oto jak na telewizorze z Androidem wygląda Transport Tycoon.

Philips Android TV Transport Tycoon

System Philipsa zmienia się diametralnie. Znikają znane do tej pory zakładki. Zamiast nich ekran główny składa się z ikonek aplikacji i prostych sekcji oznaczonych u góry i dołu ekranu.

Philips Android TV główne menu

Konstrukcja systemu jest banalnie prosta, więc nie sądzę by wzbudzała takie emocje jak poprzednie koncepcje producenta. Jest wygodnie, chociaż jak to zwykle w nowych systemach bywa, do bardzo zaawansowanych opcji będziemy się musieli zapewne dokopywać. Na wierzchu będzie widać głównie ikonki związane z multimediami i najczęściej używanymi funkcjami telewizora.

Philips Android TV kanały

 

Sebastian Panek pytał na Facebooku o datę premiery usługi Player Plus

Konkretnej daty premiery nie ma. Słychać było wyraźnie, że Sławomir Kurek z TVNu nie chciał rzucać obietnic na wiatr nauczony nieprzyjemną lekcją z TVN Player w Smart TV LG.

Mimo to Pan Kurek zapewnił, że Player Plus wyjdzie z fazy beta w ciągu kilku tygodni.

Co w nim znajdziemy ciekawego?

 • Ponad 150 odcinków seriali.
 • Ponad 270 odcinków bajek.
 • Ponad 200 filmów fabularnych.
 • Prapremiery AXN.
 • Na żywo kanały TVN 24 i 13 innych.
Aplikacje TV Player Plus

 

Usługa będzie płatna i ekskluzywna (nie na wszystkich platformach). Forma opłat nie jest jeszcze ustalona, ale zapewne będzie to subskrypcja. Opłaty być może będzie można uiszczać bez podchodzenia do komputera – np. za pomocą tabletu podłączonego do Internetu.

 

Mateusz pytał o akcesoria dedykowane telewizorom z Androidem

Philips takich nie przewiduje. Stawia nadal na swój pilot z klawiaturą QWERTY i żyroskopem, który w tym sezonie przeszedł delikatny lifting.

Firma ARGO Computer, która tworzy komputery All-In-One w obudowie telewizora (47 i 55 cali) swój Android będzie wspierała powietrzną myszką i klawiaturą Logitecha. Niestety produkt póki co pojawi się tylko w USA.

ARGO Computer

Android od dawna pozwala na sterowanie myszką, klawiaturą czy/i padem. W przypadku telewizorów będzie tak samo.

Philips Android - gry 2

 

Patryk Chromik pytał na Facebooku o sposoby sterowania nowymi telewizorami

 • Philips – pilot QWERTY z funkcją myszki.
 • Samsung – pilot powietrzny z gładzikiem i żyroskopem (pisałem o nim przy okazji targów CES 2014).
 • Sony – standardowy pilot plus wersja z gładzikiem w modelach ze średniej i wysokiej półki.
 • TCL – standardowe piloty.

O Panasonicu, LG, Sharpie i Toshibie nie piszę, bo nie pojawili się na konferencji.

 

To tyle w kwestii Waszych pytań. Szósta edycja konferencji Aplikacje.TV była bardzo udana, więc możecie się spodziewać dalszych wieści.

Zapraszam do dyskusji.