LG LM670S

Wczoraj informowałem Was o kwestii zbierania danych z sieci domowej w Smart TV LG. W drugim wpisie będę publikował odpowiedzi producenta w tej kwestii. Aktualizacja – LG przysłało konkretną odpowiedź w kwestii dziur w systemie swoich Smart TV.

Póki co nie dostałem jeszcze wyjaśnienia poruszanej wczoraj kwestii od polskiego oddziału LG. Jest to o tyle istotne, że dziurę w oprogramowaniu telewizorów, o której pisałem, znaleźli blogerzy z Wielkiej Brytanii. Nie wiadomo czy w polskich odbiornikach jest ten sam problem, a jeśli tak to w których i co polski oddział planuje z tym zrobić. Czekam na konkrety w tej kwestii.

Tym czasem publikuję oficjalną odpowiedź brytyjskiego oddziału LG przetłumaczoną przez polski oddział. To ten tekst, którym dzieliłem się z Wami wczoraj, ale tym razem w wersji polskojęzycznej.

STANOWISKO LG ELECTRONICS W SPRAWIE ZARZUTÓW DOTYCZĄCYCH NARUSZANIA PRYWATNOŚCI PRZEZ FUNKCJE TELEWIZORÓW SMART TV

LG Electronics nieustannie dąży do doskonalenia funkcjonalności telewizorów Smart TV. Jednakże w ostatnim czasie zwrócono nam uwagę na problem dotyczący rzekomego zbierania i przechowywanie informacji bez zgody użytkowników.

Dbałość o zachowanie prywatności naszych Klientów jest bardzo ważnym elementem funkcjonalności telewizorów Smart TV, dlatego niezwłocznie zbadaliśmy sytuację. Poniżej przedstawiamy stanowisko firmy.

***

Zbieranie informacji dotyczących oglądanych przez użytkownika kanałów telewizyjnych, źródła sygnału, użytkowania platformy Smart TV.

Informacje te są zbierane przez telewizory LG Smart TV, lecz nie są one danymi osobowymi, a informacjami o charakterze ilościowym.

Informacje, przekazywane w ramach platformy Smart TV, nie były przez LG wykorzystywane w celach dostosowania treści reklamowych, a miały na celu rekomendowanie treści na podstawie informacji o tym, co oglądają użytkownicy telewizorów LG Smart TV.

Firma przeanalizowała zgłoszenie, iż telewizor wysyła informacje, również w momencie, gdy funkcja ich zbierania została wyłączona w menu telewizora. Jednakże możemy zapewnić, iż informacje te nie są zapisywane i przechowywane.

LG podjęło prace mające na celu wprowadzenie nowego oprogramowania, dzięki któremu po wyłączeniu funkcji wysyłania informacji, ich przekazywanie przez telewizor do systemów statystycznych LG zostanie zablokowane.

Pobieranie informacji dotyczących nazw plików multimedialnych zapisanych na zewnętrznych nośnikach

W telewizorach LG Smart TV, nazwy plików multimedialnych zapisanych na zewnętrznych nośnikach, takich jak np. USB, były indeksowane, a na ich postawie były tworzone listy słów kluczowych, podczas gdy nazwy plików nigdy nie były zapisywane i przechowywane w systemach LG.

Tworzenie list słów kluczowych miało być częścią nowej funkcji, przygotowywanej w celu stworzenia lepszego systemu wyszukiwania i rekomendacji treści z Internetu związanych z oglądanym programem telewizyjnym. Jednakże system wyszukiwania i rekomendacji nie został nigdy wdrożony w całości, a żadne dane osobowe ani informacje dotyczące nazw plików nigdy nie były zbierane lub przechowywane przez LG.

Dodatkowo LG Electronics zapewnia, iż wraz z przygotowywaną aktualizacją oprogramowania, funkcja indeksowania plików multimedialnych zostanie usunięta z telewizorów Smart TV.

LG wyraża ubolewanie z powodu skutków, jakie te informacje mogły wywołać i zapewnia, iż kontynuuje działania, które mają na celu spełnienie oczekiwań naszych klientów oraz opinii publicznej.

LG LM670S - na gorąco - moje konto w Smart TV LG

 

 

AKTUALIZACJA – 9.12.2013

Trochę to trwało, ale polski oddział LG przysłał mi nieco bardziej konkretną odpowiedź w kwestii luk w systemie ich telewizorów Smart TV.

W odpowiedzi na doniesienia, iż telewizory LG Smart TV wysyłają bez zgody użytkownika niektóre informacje o oglądanych treściach, firma LG Electronics niezwłocznie opracowała aktualizację oprogramowania rozwiązującą ten problem.

Od dnia 29 listopada 2013 przeprowadzono aktualizację oprogramowania większości telewizorów LG Smart TV oferowanych w 137 krajach.
Na jej podstawie telewizory LG Smart TV nie będą wysyłać informacji o oglądanych treściach, gdy funkcja ta została ręcznie przez użytkownika wyłączona. Ponadto, po zaktualizowaniu oprogramowania nie będą też przesyłane nazwy plików multimedialnych.

W telewizorach Smart TV firmy LG, w których jest włączona funkcja aktualizowania oprogramowania oraz jest wybrany tryb aktualizacji automatycznej, oprogramowanie jest aktualizowane bez udziału użytkownika. Jeżeli tryb aktualizacji automatycznej nie jest zaznaczony, to dopóki nie zostanie zaakceptowana aktualizacja oprogramowania, przy co dziesiątym włączeniu telewizora na ekranie będzie wyświetlane przypomnienie. W przypadku, gdy funkcja aktualizowania oprogramowania jest wyłączona, aktualizacja nie zostanie przeprowadzona. Funkcję aktualizowania oprogramowania można włączyć samodzielnie korzystając z menu ustawień telewizora.

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy skontaktować się z Działem Obsługi Klienta LG. Dane kontaktowe zamieszczono na stronie www.lge.pl.

 

Wygląda więc na to, że problem został rozwiązany. LG się nie popisało, bo co jak co, ale funkcje sieciowe dotyczące prywatności naszych danych i danych osób podłączonych do sieci domowych powinny działać idealnie od pierwszego dnia. Dobrze jednak, że angielscy specjaliści znaleźli te luki, a producent szybko je załatał.