Sony WhiteMagic

Quattron to opatentowana technologia Sharpa, w której do tworzenia obrazu wykorzystuje się cztery kolory piksela, zamiast dotychczasowych trzech (np. w matrycach LCD 10 generacji). Sony zapowiada własną odpowiedź na tę nowość.

U Sharpa Quattron to RGB+Y czyli tradycyjne kolory czerwony, zielony i niebieski wzbogacone o żółty. Sony idzie nieco inną drogą i proponuje RGBW – podstawową paletę barw rozszerzoną o kolor biały (White).

W żargonie marketingowym technologia będzie reklamowana jako WhiteMagic (biała magia). Główną zaletą nowej technologii ma być poprawienie jasności ekranów, przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia energii nawet o połowę.

Sony WhiteMagic w komórkach

Pierwsze panele LCD oparte na nowym rozwiązaniu mają pojawić się w sklepach już w październiku tego roku. Na początku RGBW poprawi jakość małych wyświetlaczy w aparatach cyfrowych, kamerach i telefonach komórkowych. Pierwsze ekraniki WhiteMagic będą miały rozdzielczość VGA (640 x 480 pikseli), kontrast 1000:1, 60% paletę barw NTSC i kąty widzenia w pionie i poziomie 160 stopni.

WhiteMagic

Wracając jeszcze na chwilę do konkurencji, to Sharp zainstaluje czterokolorowe matryce również w luksusowych panelach Pioneer Elite.