reklama Sony

Wpis pochodzi z Multi-bloga.

Sony chce zakończyć współpracę z Samsungiem przy produkcji matryc LCD. Chociaż pogłoski o tym pojawiały się już od wakacji, tym razem sprawa jest pewna.

Przyczyną są straty, jakie japońskiej firmie przyynosi jej dział produkujący telewizory. Chodzi jednak nie tylko o zmniejszenie kosztów, ale o dużo większą zmianę w filozofii działania Sony Corporation.

Sony i Samsung współpracowały przy produkcji matryc LCD od ponad 7 lat. Wtedy to zawiązały spółkę joint venture i wymieniły się patentami. Efektem była wspólna produkcja milionów paneli LCD, montowanych w kolejnych generacjach odbiorników Bravia Sony i HDTV Samsunga. Jednak dla japońskiej firmy produkcja telewizorów była coraz mniej opłacalna.

Sony dokładało do swoich HDTV z zysków, które przynosiły inne działy koncernu, ale firma wpadała w coraz większe kłopoty. Wystarczy wymienić:

  • trzęsienie ziemi i tsunami, przez które wstrzymano na długi czas produkcję w kilku fabrykach koncernu
  • aferę ze złamaniem przez hakerów zabezpieczeń sieci Play Station Network i kradzież milionów loginów i numerów kart kredytowych jej użytkowników
  • kłopoty z uruchomieniem Google TV
  • powódź w Tajlandii, która zniszczyła kolejne fabryki Sony

Sony sprzedała już swoje fabryki telewizorów w Hiszpanii, Słowacji i Meksyku. Zostały jej cztery: w Japonii, Brazylii, Chinach i Malezji. Ponad połowę produkcji firma zlecała wykonawcom chińskim. Nie pomogło to jednak w uniknięciu strat.

Co jednak zamierza Sony? Wiele mówi informacja sprzed kilku dni o wykupieniu przez Sony 50 procent udziałów w spółce Sony Ericsson, produkującej smartfony. Po transakcji wartej ponad miliard euro znajdzie się ona pod całkowitą kontrolą Japończyków. Przejęcie spółki ułatwi integrację smartfonów z wieloma innymi produktami Sony działającymi w sieci: konsolami PS, tabletami, komputerami i telewizorami HD. Wygląda jednak na to, że te ostatnie będą zajmować coraz mniej miejsca w ofercie japońskiego koncernu.

Wpis pochodzi z Multi-bloga.