OLED Fergie

Podczas trzech koncertów w Paryżu członkowie zespołu Black Eyed Peas wystąpili w strojach podświetlanych diodami LED i panelami OLED. Widoczna na zdjęciu Fergie miała na sobie obcisły strój pełen „lampek” OLED. Kiedy dołączą do artystów zwykli śmiertelnicy?

Fergie miała na sobie 75 paneli oświetleniowych OLED Pgilips Lumiblade. Były one sterowanie zdalnie i zsynchronizowane z muzyką i efektami świetlnymi oglądanymi podczas koncertu. Panele Philipsa pojawiły się w roku 2009 i są jednymi z pierwszych, seryjnie sprzedawanych urządzeń tego typu.

Mowa o OLED, organicznych diodach elektroluminescencyjnych, nowym rodzaju oświetlenia, które w przyszłości może zrewolucjonizować nie tylko sposoby walki z mrokiem, ale również rynek telewizji HD. Już teraz ekrany na bazie technologii OLED można znaleźć w komórkach i przenośnych odtwarzaczach multimedialnych. Pojawiły się już też telewizory tego typu. Pierwszym był Sony XEL-1, 11 calowy maluch z 2008 roku kosztujący dzisiaj od 3 do 4 tysięcy złotych (mimo rozdzielczości zaledwie 960×540 pikseli i małej żywotności).

Sony XEL-1

Przyszłość telewizorów wiązana z OLED wygląda cudownie. Super płaskie ekrany o znakomitej jakości obrazu, telewizory zwijane w rolkę i inne cuda. Ale OLED to nie tylko telewizja. To też wspomniane oświetlenie. I tutaj też może być mała rewolucja. Panele OLED, póki co drogie, a przez to niezbyt popularne, mogą być teoretycznie płaskie jak kartka papieru, giętkie i bardziej energooszczędne niż jakiekolwiek rozwiązanie stosowane obecnie. Niewielkie rozmiary i wysoka wydajność OLED-ów może umożliwić ich nietypowe zastosowanie – ot na przykład w ubraniach. Firma General Electric snuje chociażby wizje świecących strojów dla służb ratunkowych.

Strażacy OLED

Projektanci mody nie chcą czekać na przyszłość i już teraz integrują OLED-y ze swoimi strojami. Dla przykładu na imprezie Blackbody Euroluce 2011 można było podziwiać takie kreacje.

Blackbody Euroluce 2011

Do stworzenia czegoś równie pięknego nie są zresztą potrzebne nawet nowoczesne panele OLED. Już w roku 2005 Gareth Pugh zaprojektował świecącą suknię, wykorzystując ekrany świetlne El.

Czy tak wygląda przyszłość przemysłu odzieżowego? Czy za 30 lat, gdy wyświetlacze będą cienkie jak papier, a materiał będzie mógł służyć jako przenośny, noszony na własnych barkach ekran, nasze koszulki i spodnie będą wyświetlały ulubione filmy, zdjęcia i status na Facebooku?

 

Źródło: OLED-info