Zastanawiacie się jaki telewizor kupić do gier? Przede wszystkim taki, który ma niski input lag. Co to jednak jest i jak wpływa na komfort używania telewizora, ekranu czy projektora?

Input lag to opóźnienie sygnału między jego źródłem, a wyświetlaczem. Wpływa na niego wiele czynników, ale najbardziej wszelkiego rodzaju „dopalacze” obrazu. Jeśli Wasz telewizor ma tryb przeznaczony dla gier, to na pewno powinniście go używać. Nie zawsze gwarantuje on niską wartość input laga, ale zawsze zmniejsza go to wartości najmniejszej lub bliskiej takiej.

Dla kogo jest to istotne? Dla graczy. To w ich przypadku opóźnienie sygnału ma kluczowe znaczenie dla komfortu używania sprzętu, a nawet końcowego wyniku w rozgrywkach sieciowych. Spójrzcie jak większe opóźnienie wygląda w rzeczywistości i jaki może mieć wpływ na Waszą zabawę.

Tak jak mówię na filmie, wyniki input laga można podzielić na cztery poziomy:

  • 0-20 ms – znakomity
  • 21-40 ms – dobry
  • 41-70 ms – przeciętny
  • 71 ms i więcej – słaby

Trzeba tu dodać, że przeciętny odbiorca, bawiący się grami czysto rekreacyjnie, zapewne nie odczuje dotkliwie input laga w okolicach 50 ms. Przy 71 może już go wyczuć nawet laik, a w okolicach 100 ms będzie przeszkadzał każdemu. Zjawisko to jest czasem trudne do rozpoznania, bo zazwyczaj nie mamy obok siebie dwóch telewizorów, by porównywać je do siebie. Może to i dobrze, bo jeśli już kupiliśmy sprzęt i jesteśmy z niego zadowoleni, to czasem dobrze jest nie widzieć jego wad. Wystarczy jednak zagrać w ulubioną grę (szczególnie multiplayer) na odbiorniku o mniejszym input lagu, by szybko poczuć różnicę.

To trochę tak, jak z wolnym systemem komputera czy komórki. Używając jednego smartfona przez dłuższy czas przyzwyczajamy się do jego wad i przestajemy zwracać na nie uwagę. Wystarczy jednak przez chwilę poużywać modelu dużo szybszego, by zrozumieć co w starszym sprzęcie jest nie tak.

Problem z input lagiem w telewizorach, ekranach i monitorach jest taki, że producenci nie podają jego wartości w specyfikacjach. I to nawet wtedy, gdy mają się czym pochwalić. Dlatego musicie go szukać w profesjonalnych testach.

Na szczęście zasada jest tu banalnie prosta – im mniejszy input lag, tym lepiej. Więc po znalezieniu danych łatwo wybierzecie sprzęt dla siebie.