Komórka w Minecraft

Dajcie graczom narzędzia do tworzenia, a pokażą Wam coś niesamowitego! Na przykład wirtualny telefon w Minecraft, który łączy się ze światem zewnętrznym, własne budynki w Fallout 4, a nawet skomplikowane kalkulatory i… działające wehikuły czasu.

Minecraft pojawił się w 2011 roku i bardzo szybko zmienił w kulturowy fenomen. Okazało się, że gracze bez względu na wiek kochają tworzyć światy… Co dla nikogo nie powinno być wielkim zaskoczeniem. Wszak edytory poziomów w grach są jeszcze starsze i już wcześniej widzieliśmy niesamowite przejawy wyobraźni i zdolności graczy.

Ot chociażby w grze LittleBigPlanet, która od 2008 roku zachęca do budowania własnych poziomów. Czasem gracze tworzą po prostu kolejne levele do skakania, a innym razem coś o wiele bardziej zwariowanego. Już nawet w becie tej produkcji gracze umieli zrobić działający kalkulator.

Moderzy PeCetowi też dają popis swoich możliwości. Na przykład w pierwszej grze z serii Crysis można pojeździć samochodem DeLorean znanym z filmów Powrót do przyszłości. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ta wirtualna wersja wehikułu czasu działa! Oczywiście tylko w granicach gry, ale i tak skakanie w czasie sprawia sporo frajdy.

W ostatnich latach takie podejście do budowania gier, dające graczom jak najwięcej swobody, jest coraz popularniejsze. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę, że Minecraft był takim hitem, że w listopadzie zeszłego roku Microsoft kupił do niego prawa za 2,5 miliarda dolarów. Szaleńcze kwoty, ale nie dziwne, patrząc na to jak gra wyewoluowała przez ostatnie lata. Dzisiaj to czyste płótno czekające na kreatywność graczy.

Na przykład wczoraj CaptainSparklez, znany YouTuber i streamer gier, pokazał sponsorowany przez Verizona film, na którym widać stworzony przez tę firmę telefon komórkowy… W Minecrafcie. Działający tak, że można za jego pomocą połączyć się ze światem rzeczywistym. I to w postaci wideo rozmowy!

Kod tego projektu można znaleźć na stronie Verizona, który zauważa, że wreszcie można zamawiać z Minecrafta pizzę.

Nie potrzeba jednak budżetów dużych firm i znanych twarzy z Internetu, by stworzyć coś rewelacyjnego. Prawie dwa miliony wyświetleń ma na YouTubie film, pokazujący „wieżę ciał” stworzoną w Falloucie 4. To gigantyczny, animowany ekran zbudowany na bazie domowej roboty wieżowca. To co wyświetla nie jest może zbyt poważne, ale sama konstrukcja robi niesamowite wrażenie.

Spędziłem już w Falloucie 4 kilkadziesiąt godzin, a nie wiedziałem, że stworzenie czegoś takiego za pomocą wbudowanych narzędzi jest w ogóle możliwe.

 

Gracze nigdy nie przestają mnie zaskakiwać. Gdy tylko wydaje mi się, że widziałem już wszystko, pojawia się komórka działające w Minecrafcie, kalkulator w LittleBigPlanet czy wieżowiec z ekranami w Fallout 4.

Co będzie następne?