green tv

60% – o tyle bardziej oszczędne są dzisiejsze telewizory w stosunku do tych sprzed 5 lat.

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę Sust-It płaskie telewizory mają coraz lepsze wyniki w kategorii zużycia energii. Oczywiście nie jest to wielkim zaskoczeniem, biorąc pod uwagę rozwój zarówno technologii LCD jak i plazmowej oraz większej popularności diod LED w przypadku ciekłych kryształów. Ale wynik 60% lepszej wydajności energetycznej i tak cieszy.

Według Sust-It używanie 42-calowej plazmy kosztowałaby w roku 2006 około 80 funtów rocznie (w dzisiejszych cenach). Pięć lat później ta kwota spadła jednak do 13,76 funtów rocznie. Oprócz tego przy produkcji i wykorzystaniu zmniejszyła się też emisja dwutlenku węgla – o 264 kg rocznie.

Podczas badania firma porównała 1800 modeli telewizorów porównując dane od października 2006, do lipca 2011. Ross Lammas z Sust-it dodał jednak, że zanim naklejki z wyraźnymi wskazaniami dotyczącymi zużycia energii nie pojawią się na wszystkich modelach, może być ciężko odróżnić nowe panele od starych. W takim wypadku badacz poleca wybór LCD z podświetlaniem LED.

Energetycznie – być może. Jakościowo – niekoniecznie.