Jeśli zapisaliście się na aktualizację systemu do Windowsa 10, to dzisiaj rozpocznie się wielka aktualizacja. Co nowego w Windowsie?

Jeśli Microsoft rzeczywiście robi dobre systemy co dwie generacje, to Windows 10 powinien być udanym połączeniem nowości z Windowsa 8, z klasycznymi rozwiązaniami z Windowsa 7.

Co nowego dodano do Windowsa 10?

Start – powraca w zmodyfikowanej wersji. Microsoft nie skapitulował całkowicie i zmienił Star Menu na zminiaturyzowaną wersję kafelków znanych z trybu Metro Windowsa 8.1. Nie jest więc idealnie klasycznie, ale przynajmniej mamy wyszukiwarkę i programy pod ręką w trybie pulpitu.

 

Wirtualne pulpity – skrót CTRL + Win + strzałka w lewo lub prawo pozwala na przeskakiwanie między wirtualnymi pulpitami. Mają one pozwolić na wygodniejsze grupowanie programów do różnych zastosowań.

Na poniższym filmie widać jak się je tworzy i zarządza.

 

Alt + Tab vs Win + Tab – w Windowsie 10 jest nowa wersja menedżera okien, którego wywołujecie kombinacją Alt + Tabulator. Większe okna, całość bardziej przejrzysta.

Jeśli jednak użyjecie znaku Windowsa + Tabulatora, to wywołacie Task View, który pozwala na wygodniejsze przechodzenie między aplikacjami tylko w konkretnym, wirtualnym pulpicie (a nie wszystkimi, aktualnie otwartymi programami)

 

Cortana – wirtualna asystentka wzorowana na Siri, ale w postaci bohaterki serii Halo. Widzieliśmy ją już wcześniej, a w Windowsie 10 ma pomagać nam bardziej. Jeśli oczywiście nie macie nic przeciwko mówieniu do komputera. Mówieniu oczywiście po angielsku. Wiadomo, kraj trzeciego świata :)

 

Więcej funkcji dla graczy – graczy ucieszy możliwość streamowania gier z Xboxa One, na komputer z Windowsem 10 (wspominałem już o tym przy okazji newsa o klawiaturze i myszce dla Xboxa). Jakość obrazu i dźwięku spada, ale funkcja działa. Dobra opcja, jeśli macie akurat zajęty telewizor.

Jeszcze ważniejszy będzie dla PeCetowych graczy DirectX 12, którego będzie wspierał Wasz nowy system.

Co z wydajnością? Testy, które do tej pory widziałeś wskazują wyraźnie, że na starcie nie będzie dużego zysku w ilości klatek na sekundę. Czasem niewielkie straty. Z czasem pojawią się jednak patche dla konkretnych tytułów i kart graficznych i Windows 10 powinien być bardziej wydajny.

 

Cmd wchodzi w XXI wiek – po jakichś 20 latach wiersz poleceń cmd.exe wreszcie dostaje nowe funkcje! Proste, ale potrzebne. Ot chociażby zmianę wielkości okna czy kopiowanie i wklejanie treści.

Długo musieliśmy na to czekać.

 

Inne nowinki

  • ulepszenia w eksploratorze (chociaż na Boga używajcie Total Commandera!)
  • poprawiony Internet Explorer (chociaż na Boga używajcie czegokolwiek innego ;)
  • wbudowana mini przeglądarka Edge dostępna zawsze pod ręką

  • uniwersalne aplikacje bazujące na tym samym kodzie w wersji komputerowej, mobilnej, konsolowej, a nawet wirtualnej (HoloLens)
  • poprawione okno panelu kontrolnego i ustawień systemu (coś pomiędzy Windowsem 7, a Windowsem 8)

 

Na koniec polecam ciekawy materiał o nowych funkcjach komputerowego Windowsa 10 który przygotował Digital Trends. Dobre skondensowanie nowości w systemie.

A jeśli jeszcze nie macie dość, to dłuższy (ponad 40 minut) przegląd funkcji zrobił też Tested.